7 kluczowych zasad, by się bogacić

Uważam, że większość ludzi nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na wszystko, co chcą mieć– im więcej masz, tym większe masz plany i masz wrażenie, że potrzeba Ci więcej. Oczywiście nie popadaj w chciwość, ale masz prawo mnożyć swój majątek- tylko rób to z głową, bez szemranych inwestycji i chowania gotówki w skarpetę w czasach szalejącej inflacji.
Niezależnie od tego, czy masz już dużo pieniędzy, czy tylko trochę i chcesz się wzbogacić, musisz oszczędzać i odpowiednio dbać o swoje pieniądze, tj. o swoje dochody, wydatki, oszczędności i inwestycje.

Poniżej przedstawiam 7 złotych zasad dobrobytu finansowego:

 1.  Zawsze miej kilka źródeł dochodu: nigdy nie polegaj na jednym dochodzie z jednego źródła.
 2. Jak tylko zaczniesz zarabiać, zacznij odkładać pewną kwotę, aby stworzyć automatyczne źródło pieniędzy: pamiętam, że od dziecka zawsze miałam swój portfel i mogę powiedzieć, że potrzebowałam go kilka razy.  Nawet jeśli posiadasz nieruchomość, możesz znaleźć się w sytuacji, gdy potrzebujesz szybkiej gotówki.  W takiej sytuacji nie sprzedasz swojej nieruchomości, ale możesz sprzedać część lub nawet całość swojego portfela.
  Nie musisz zaczynać swojego portfolio od tysięcy dolarów, możesz je rozwijać.
  Musisz tylko ustawić zasadę, że nie będziesz jej dotykać, gdy nie będziesz jej potrzebować, i zachowaj ją w sytuacjach krytycznych.  Kupienie lepszego samochodu lub większego domu nie jest pilne.
 3. Zawsze dbaj o swoje pieniądze osobiście: nie musisz robić wszystkiego osobiście, gdy tylko możesz sobie na to pozwolić, ale nigdy nie pozwalaj innej osobie na zajmowanie się Twoimi pieniędzmi bez Twojej wiedzy lub Twojej wyraźnej zgody.  Jeśli uważasz, że nie masz czasu na nadzorowanie tego lub że to nie jest ważne, będziesz musiał go później znaleźć na znacznie bardziej nieprzyjemne rzeczy, gdy stracisz pieniądze.
  Wielu z was „nienawidzi” mnie za to, co mam teraz do powiedzenia i otrzymam wiele wiadomości z dezaprobatą, ale muszę to powiedzieć: nawet nie pozwalaj swojemu małżonkowi na to – miłość i pieniądze nie są dobre  stowarzyszenie i wiem o czym mówię.  Trzymaj je osobno.
  Nie kontroluj tylko swoich inwestycji i wydatków – Zawsze ściśle zbieraj pieniądze.  Nigdy nie pozwól, aby ludzie byli ci winni – znowu: bez względu na to, ile masz pieniędzy, zawsze żądaj, aby każdy zarobiony dolar został ci wypłacony.
 4. Ściśle rozróżnij wydatki i inwestycje: bardzo łatwo jest określić wszystko jako koszt lub koszty ogólne: nie rób tego.  Stosuj prostą zasadę: wydatek lub koszt to pieniądze wyrzucone przez okno – nie możesz oczekiwać zwrotu pieniędzy, a inwestycja jest pożądana (oczywiście nie każda inwestycja jest pożądana): to powinno przynieść Ci więcej pieniędzy, więcej  nieruchomości, które przyniosą Ci więcej pieniędzy – jedyne pytania, które powinieneś dokładnie przemyśleć, to czy możesz/powinieneś sobie pozwolić na taką inwestycję w tej chwili, ile zamierzasz odzyskać, jak szybko i czy jest to do zaakceptowania.
 5. Utrzymuj wydatki na minimalnym poziomie bez względu na to, ile masz pieniędzy: wydatki zabijają wszystkich.  Nie ma sensu opowiadać historii o wielkich fortunach straconych przez nierozsądne koszty.  Na pewno znasz wielu z okolicy.
 6. Unikaj pożyczek, nie pożyczaj, jeśli nie wiesz na pewno, że możesz je spłacić.  Nigdy nie kupuj niczego za przyszłe dochody lub obietnice.
  Mały przykład: jeśli otrzymam powiadomienie, że płatność jest w drodze na moje konto i z jakiegoś powodu dzisiaj potrzebuję pieniędzy (jednak nie widzę takiego powodu 🙂 – nieważne), ja  może pożyczyć.  Ale jeśli myślę, że sprzedam 1000 książek w przyszłym tygodniu, nie mogę pożyczać.
 7. Zawsze musisz zarabiać więcej niż wydawać.  Jeśli nie zarabiasz więcej niż wydajesz, musisz wydać mniej.  Innymi słowy, zawsze musisz być na zielono.
  Jeśli uważasz, że musisz wymieniać samochód co pół roku, nawet jeśli powinieneś pożyczyć, to łatwo może się zdarzyć, że w bardzo krótkim czasie nic nie przejedziesz.

Nie chcę marnować godzin twojego cennego czasu na długie eseje o oszczędnościach i mądre rady.  Po prostu przyjmij jedną zasadę i kiedy chcesz coś zrobić ze swoimi pieniędzmi (- czy to tysiące, miliony, czy tylko kilka dolców), po prostu pomyśl o tym: zajmij się groszami, a funty same sobie poradzą.