Kim jest informatyk

Od wielu lat słyszymy, że pewne zawody są bardziej pożądane na rynku pracy, a w związku z tym również mogą one być bardzo dobrze opłacane. Jednym z tego rodzaju zawodów jest na pewno informatyk. Jednak czy każdy z nas wie, czym zajmuje się osoba wykonująca właśnie ten zawód, a to jednak nie jest wcale takie jednoznacznie jak w przypadku wielu innych zawodów. Wiele osób na takie pytanie na pewno odpowie, ze informatycy zajmują się komputerami, jednak dziedzina związana z szeroko pojętą komputeryzacją jest już na tyle szeroka, że zawód ten musiał ulec bardzo szczegółowej specjalizacji. W związku z tym nawet w dużych firmach można zauważyć, że znajdziemy tam techników odpowiedzialnych za sprzęt komputerowy, jak i programistów zajmujących się różnymi językami programowania. Warto wiec dowiedzieć się czym może zajmować się taka osoba.

W pierwszej kolejności osoby zatrudnione na podobnym stanowisku i z podobnym wykształceniem oczywiście po ukończeniu kierunkowych studiów są odpowiedzialne za sprzęt w wielu formach. To informatycy, którzy zajmują się przede wszystkim konserwacją i sprawdzaniem sprzętu, na którym pracują inne osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. Jednak odpowiadają nie tylko za same komputery, ale również cały sprzęt związany z nimi. To przez ich ręce przechodzą drukarki i skanery, czy tez urządzenia wielofunkcyjne. To właśnie oni sprawdzają okablowanie każdego sprzętu czy sprawdzają ceny leasingu wielu poważniejszych maszyn ważnych w pracy biurowej. To oni również prowadzą inwentaryzacje całego sprzętu elektronicznego w firmie, tak, żeby mieć pełną kontrole nad jego działaniem. Chociaż ich zarobki są postrzegane na średniej półce, to jednak nadal są to informatycy. Warto ich zadania porównać z grafikami, którzy nie zawsze mają wykształcenie w tym kierunku, ale jednak zajmują się tego rodzaju pracami, czy już najlepiej opłacanymi programistami, którzy z kolei zapytani o sprzęt w firmie na pewno uznają, że nie są w tej dziedzinie na bieżąco.

Znaczące różnice są również właśnie między wspomnianymi wyżej programistami, ponieważ poszczególni pracownicy mogą się zajmować różnymi językami programowania lub tworzą inne rzeczy, takie jak na przykład oprogramowanie do komponentów, strony lub sklepy internetowe albo aplikacje. Każdy z tych informatyków będzie miał jeszcze inne kompetencje i umiejętności o czym warto pamiętać. Szczególnie, że współcześnie programista nie musi już być informatykiem, ponieważ przygotować się do tego zawodu można w trakcie różnych szybkich kurs -ów i szkoleń. To kolejna rzecz, o której warto pamiętać, szczególnie jeśli chcemy poprosić znajomego o pomoc.

Jak widać praca informatyka ma nie jedno oblicze a osoby o takim wykształceniu mogą wykonywać skrajnie różne prace, a w związku z tym otrzymywać też bardzo różne wynagrodzenie. Warto również pamiętać, że osoby po informatyce nie są już tylko specami od komputerów i nie musimy ich męczyć pytaniami o jakość konkretnego procesora czy określonego sprzętu. Tutaj warto zdać się na doradcę w sklepie.