Jak powinno wyglądać CV, które zapewni Ci pracę?

CV jest pierwszym kontaktem pomiędzy Tobą a przyszłym pracodawcą. Ważne, aby nie było ostatnim. Musisz pamiętać o tym, że często na jedno stanowisko w firmie aplikuje wiele osób. Oznacza to, że Twoje CV musi się wyróżnić na tle konkurencji. Osoba rekrutująca nie ma bowiem czasu, by dogłębnie analizować wszystkie podania, które wpłynął do firmy. Dlatego obok samego tekstu niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie.

Profesjonalne CV powinno być estetyczne.

Może, choć nie musi zawierać zdjęcie, chyba, że pracodawca życzy sobie inaczej. Obowiązkowo musisz podać swoje dane kontaktowe, przebieg zatrudnienia, umiejętności, doświadczenie, wykształcenie, zainteresowania oraz klauzulę RODO. Najlepiej wyróżnić poszczególne elementy w sekcje. Zakładasz, że rekruter nie będzie analizował Twojego CV dokładnie, dlatego zależy Ci, aby kompozycja była przejrzysta. Skup się na tych elementach , które uważasz za najważniejsze i Twoim zdaniem będą przydatne na stanowisku, na które aplikujesz. Nie musisz umieszczać w CV wszystkiego, czasem mniej znaczy więcej. Na tym etapie warto jest skorzystać z darmowych szablonów dostępnych w Internecie.

Tworząc treść CV pamiętaj, że rekruter szuka w nim konkretnych treści.

W sekcji dane osobowe zaznacz na jakie stanowisko aplikujesz. Dzięki temu podkreślisz, że jest to odpowiedź na konkretną ofertę pracy. Pamiętaj, aby na pierwszej stronie CV zmieścić opis przynajmniej dwóch – trzech ostatnich stanowisk. Doświadczenie zawodowe to Twój największy atut. Jeśli masz jakieś osiągnięcia zawodowe, którymi możesz się pochwalić ujmij je w wartości liczbowe np. procenty. Umiejętność wymień od myślników. Dzięki temu tekst będzie bardziej czytelny i zwięzły. Wspomnij również o swoich zainteresowaniach. Pamiętaj jednak, że ta sekcja nie jest najważniejszą częścią Twojego CV. Na końcu umieść klauzulę RODO dotyczącą konkretnej rekrutacji. Nie wklejaj ogólnie dostępnych regułek z Internetu. Klauzula powinna zawierać nazwę firmy, do której aplikujesz oraz dokładnie określać czas jaki ta firma może przechowywać Twoje dane np. na okres bieżącej rekrutacji.
Profesjonalne CV jest bardzo ważnym elementem poszukiwania pracy. Jeśli nie do końca dobrze czujesz się w tym temacie rozważ skorzystanie z gotowego szablonu CV lub kreatora CV. Możesz też zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się doradztwem zawodowym. Specjaliści stworzą CV indywidualnie na Twoje potrzeby. W Internecie znajdziesz wiele firm świadczących usługi w tym zakresie.