Zły moment na pożyczkę – kiedy lepiej zrezygnować ze zobowiązania?

Rozważasz zaciągnięcie pożyczki? Zanim złożysz podpis na umowie, zapoznaj się z przykładowymi sytuacjami, w których najlepiej zrezygnować z szybkich pieniędzy. Takie działanie pozwoli na uchronienie się przed ewentualnymi kłopotami.

 

Poszukując szybkich pieniędzy, nie zawsze pamiętamy o własnym bezpieczeństwie. Współcześnie na rynku funkcjonują nie tylko banki, ale również inne instytucje finansowe. Te drugie oferują dostęp do szybkich, pozabankowych pożyczek. Z punktu widzenia klientów krótki czas oczekiwania na decyzję czy brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach może, ale nie musi być korzystny. Wszystko zależy od tego, czy pożyczka rzeczywiście będzie udzielona na korzystnych warunkach.

Pożyczaj pieniądze tylko wówczas, kiedy masz pewność, że zdążysz je spłacić w terminie

Choć może się to wydawać oczywiste, większość problemów pożyczkobiorców wynika właśnie z tego, że po zaciągnięciu zobowiązania, nie otrzymują spodziewanych środków tak szybko, jak pierwotnie zakładali, co generuje zwłokę w spłacie zadłużenia. Wiąże się to ze wzrostem kosztów pożyczki i potencjalnymi nieprzyjemnościami, których lepiej uniknąć. Dlatego jeśli nie mamy pewności, kiedy obiecane pieniądze spłyną nasze konto, lepiej wstrzymajmy się z zaciąganiem zobowiązania.

Rozwiązaniem jest poproszenie strony, od której spodziewamy się przekazania środków w określonym terminie, o przedstawienie bankowego potwierdzenia nadania przelewu – wówczas możemy spokojnie określić bezpieczny termin spłaty pożyczki.

 Przelicz koszty

Przed zaciągnięciem pożyczki warto sprawdzić, jak kształtują się koszty jej uzyskania, czyli ile bank lub instytucja finansowa liczy sobie za jej udzielenie. Warto pamiętać, że każdy podmiot udzielający pożyczek jest zobowiązany zarówno do poinformowania o RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), jak i całkowitej kwocie do zapłaty. Jeżeli pożyczkodawca nie jest w stanie udzielić szczegółowych informacji, to lepiej rozważyć inne oferty.

Wiarygodność firmy

Sporadyczne zaciąganie pożyczek może być przyczyną nieznajomości oferty rynkowej. Trzeba pamiętać, że wciąż powstają nowe banki czy firmy pożyczkowe. W związku z powyższym, przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że wybrany podmiot jest wiarygodny. Sprawdzenie opinii o firmie czy banku w Internecie nie zabiera dużo czasu. Dodatkowo warto sprawdzić, czy podmiot jest objęty nadzorem finansowym – pełną listę takich firm znaleźć można na stronie internetowej www.knf.gov.pl lub czy należy do Związku Firm Pożyczkowych.

Niezrozumiała umowa

Ten punkt dotyczy przede wszystkim konsumentów, którzy rzadko korzystają z pożyczek. Wszystkie punkty przedstawionej nam do podpisania umowy powinny być dla nas zrozumiałe. Jeżeli takie nie są, to warto poprosić pracownika banku czy firmy udzielającej pożyczki o wyjaśnienie. Przedstawiciel, który nie chce lub nie potrafi wyjaśnić poszczególnych zapisów nie jest wiarygodny i lepiej zrezygnować z zaciągnięcia zobowiązania.