Pożyczki internetowe vs. gotówkowe – jak wybrać lepszą ofertę?

Porównując oferty produktów finansowych często już na początku podejmujemy decyzję o tym, czy wybierzemy firmę specjalizującą się w usługach tradycyjnych czy internetowych. Podświadomie wybieramy tę firmę, której działalność jest bliższa naszym upodobaniom i przyzwyczajeniom. Czy słusznie? Kiedy chodzi o pieniądze, warto dokładniej przyjrzeć się wszystkim ofertom.

Gotówka do ręki

Główną zaletą pożyczek gotówkowych jest fakt, że pożyczone pieniądze dostajemy na miejscu, do rąk własnych. To bardzo wygodne, jeżeli cel, na który chcemy je przeznaczyć determinuje płatność w tradycyjnej, gotówkowej formie. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości możemy powołać się na imię i nazwisko konkretnej osoby, która obsługiwała naszą transakcję, możemy też liczyć na jej indywidualne podejście.

 Pieniądze na konto

W przypadku pożyczek internetowych pieniądze są przelewane na nasze konto. W najlepszym wypadku może to trwać nawet kilkanaście minut. Dzięki szybkiej weryfikacji w Krajowym Rejestrze Dłużników i Biurze Informacji Kredytowej nie trzeba wypełniać długich formularzy, dostarczać zaświadczeń ani poręczeń. Równie prosty jest zwrot pożyczonych pieniędzy. Pożyczki internetowe dostępne są przez całą dobę i żeby zdążyć z przelewem w terminie, nie trzeba sprawdzać godzin otwarcia instytucji – dla osób pracujących do późna lub w nieregularnych godzinach to bardzo duża zaleta.

 Różnice w ofertach

Oferty pożyczek gotówkowych i internetowych mogą się zasadniczo różnić kosztami. W przypadku pożyczek online opłaty są zwykle niższe, ale warto zwrócić uwagę również na terminy spłaty i koszty ich przedłużenia. W tradycyjnych instytucjach finansowych możemy liczyć na pożyczenie większej sumy pieniędzy i późniejszy termin spłaty, ale z kolei koszty bywają wyższe.

 Istotne różnice znajdziemy także w regulaminach poszczególnych instytucji. W przypadku braku terminowej spłaty firmy pożyczkowe zastrzegają sobie prawa do różnego rodzaju opłat za ponaglenia i monity oraz do naliczania odsetek. Różnicom podlegają także metody egzekwowania tych opłat. Od pisemnych i telefonicznych upomnień, aż po wizyty windykatorów w domu dłużnika.