Pożyczka na PIT: Czym różni się od tradycyjnej?

Końcówka pierwszego kwartału to ożywiony okres w finansach. Dla podatników oznacza ona konieczność rozliczenia z fiskusem i wypełnianie corocznych PIT-ów. Ci, którzy za biurokracją nie przepadają, mogą odnaleźć w tym jedną zaletę. Dzięki podsumowaniu swoich dochodów w zeznaniu podatkowym, w niektórych instytucjach finansowych będą mogli skorzystać z oferty pożyczkowej na uproszczonych zasadach.

 Szybciej i prościej

PIT to formularz z informacją o wysokości osiągniętych dochodów. Na jego podstawie Urzędy Skarbowe pobierają lub zwracają podatnikom nadwyżkę zapłaconego podatku dochodowego, a instytucje finansowe mogą go wykorzystać do weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Dla potencjalnych kredytobiorców to spore uproszczenie, zwłaszcza jeżeli mają kilka różnych źródeł dochodu. Do końca lutego wszyscy pracodawcy są ustawowo zobowiązani do wysłania swoim pracownikom PIT-ów z informacją o dochodach osiągniętych w minionym roku. Z formularzami wystarczy wybrać się do banku.

 Kto zyskuje?

Oprócz oszczędności czasu i wysiłków w zdobywaniu kolejnych zaświadczeń, pożyczki i kredyty na PIT to także furtka dla osób o nieregularnych dochodach. W niektórych zawodach ze względu na sezonowy charakter działalności zarabia się tylko w wybranych okresach roku. Nie musi to jednak oznaczać, że potencjalny kredytobiorca nie będzie mógł spłacić swojego zobowiązania, jednak dla większości banków i tak pozostaje niewiarygodny. Dla takich kandydatów pożyczka na PIT to szansa na skorzystanie ze wsparcia finansowego bez konieczności tłumaczenia się z częstotliwości uzyskiwanych dochodów. Formularz zawiera jedynie roczne podsumowanie i rodzaj wykonywanej działalności.

 Szansa czy ryzyko?

Chcąc zabezpieczyć swoje interesy instytucje finansowe ograniczają górne progi pożyczek i kredytów oferowanych na PIT. W niektórych bankach maksymalna kwota kredytu, jaki można zaciągnąć na podstawie rocznej deklaracji to 10 tys. zł, a w innych nawet 100 tys. złotych. W przypadku pożyczek, które z definicji są udzielane na mniejsze kwoty, różnice nie są aż tak widoczne. Warto jednak pamiętać, że pożyczki na PIT to sezonowa oferta instytucji finansowych i aby z niej skorzystać, trzeba się spieszyć. Ostatnie wnioski można składać do połowy maja.