Ikona wpisu

ABC pożyczek

Jak sama nazwa wskazuje, nieprzewidzianych wydatków często nie da się przewidzieć. Co więc robimy, kiedy potrzebujemy natychmiastowego zastrzyku gotówki? Decydujemy się na szybkie pożyczki gotówkowe, które możemy uzyskać od ręki bez przedstawiania pożyczkodawcy zaświadczeń o naszych zarobkach.

Zaciągnięcie pożyczki jest prostym, a zarazem szybkim kilkuetapowym procesem, jednak wielu ludzi stojąc przed decyzją związaną z jej zaciągnięciem ma wątpliwości. Dlaczego? Ponieważ nie do końca wiedzą, na czym polega pożyczka i jak wygląda proces jej spłaty.

Co to jest pożyczka?

Pożyczka gotówkowa jest operacją polegającą na przekazaniu przez pożyczkodawcę określonej kwoty pieniędzy pożyczkobiorcy. Cechą charakterystyczną pożyczki jest to, że pożyczkobiorca, ubiegając się o nią, nie musi przedstawiać pożyczkodawcy celu, na który zamierza przeznaczyć pożyczoną gotówkę. Pożyczki mają określony termin spłaty, który zwykle nie przekracza okresu jednego miesiąca. Co więcej, pożyczki regulowane są przez kodeks cywilny.

Dlaczego pożyczka?

Szybkie pożyczki gotówkowe bez zaświadczeń to rozwiązanie dla tych, których nagle zaskoczyły niezaplanowane wydatki, jednak ich ogólna sytuacja finansowa pozwala na terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania. Za rosnącą popularność pożyczek w Polsce i za granicą odpowiada kilka cech charakterystycznych:

  • Pożyczki są wygodne, bowiem można ją otrzymać bez wychodzenia z domu. Wszystko, począwszy od wypełnienia i złożenia wniosku, na otrzymaniu decyzji i na przelaniu pieniędzy na Twoje konto bankowe, odbywa się za pośrednictwem Internetu.
  • Zaciąganie pożyczki jest kilkuetapowym, nieskomplikowanym procesem, bazującym na wypełnieniu wniosku składającego się z kilku punktów.
  • Ubieganie się o pożyczkę nie wymaga przedstawiania pożyczkobiorcy zaświadczeń o zarobkach, czy świadectw pracy, co sprawia, że cały proces jest zminimalizowany pod kątem formalności.
  • Cechą, która odgrywa kluczową rolę w przypadku nagłych wydatków jest czas. Od momentu złożenia wniosku do chwili przelania pieniędzy na Twoje konto bankowe mija zaledwie kwadrans.

Na co zwracać uwagę biorąc pożyczkę?

Przed zaciągnięciem pożyczki powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Dokładnie zapoznaj się z każdym punktem oferty, aby wiedzieć jakie są koszty i warunki zaciągnięcia pożyczki. Jeżeli któryś z punktów jest dla Ciebie niejasny lub budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Sprawdź firmę, z usług której zamierzasz skorzystać. Możesz w tym celu przeprowadzić samodzielną analizę lub zwrócić się o pomoc do Związku Firm Pożyczkowych.

Pożyczaj tylko tyle, ile rzeczywiście w danym momencie potrzebujesz i tyle, ile jesteś w stanie oddać w terminie. Pamiętaj, że zaciąganie pożyczek na spłatę innych zobowiązań finansowych jest ryzykowne, ponieważ może pogorszyć Twoją sytuację finansową.

Jak spłacać pożyczkę?

Wydatki bywają niezaplanowane, jednak spłatę zaciągniętej pożyczki jesteś w stanie skrupulatnie zaplanować. W pierwszej kolejności zrób zestawienie swoich dochodów i wszystkich wydatków. Następnie zastanów się, w którym obszarze jesteś w stanie zaoszczędzić w danym miesiącu, aby móc odłożyć pieniądze na spłatę pożyczki. Znając koszty całkowite pożyczki oraz termin jej spłaty, możesz w ten sposób racjonalnie rozłożyć sobie spłatę pożyczki w czasie.

Może się jednak zdarzyć, że nie zdążysz uzbierać całej kwoty w wyznaczonym czasie. Wtedy pomocne może okazać się wydłużenie terminu spłaty pożyczki. Należy jednak pamiętać, że przesunięcie daty uregulowania zobowiązania wiąże się z dodatkowymi kosztami.