zarobki Polaków

Zarobki Polaków – jakie są statystyczne wynagrodzenia?

Zastanawialiście się kiedyś, z czego wynikają różnice między oficjalnymi przeciętnymi zarobkami w Polsce a rzeczywistymi sumami, które trafiają do naszych portfeli? Problem polega właśnie na obliczaniu uśrednionej wartości. Jakie są zatem prawdziwe zarobki Polaków?

Artykuły na temat statystycznych zarobków budzą wśród komentatorów wiele kontrowersji. Grupy zajmujące się obserwowaniem i badaniem rynku zasypują nas pozytywnymi informacjami na temat spadku bezrobocia i wzrostu najniższych pensji. Zastanawiające jest jednak, skąd biorą się kwoty przez nich wymienione, skoro wielu z nas „średniej” nigdy na oczy nie widziało. Skąd bierze się ta różnica? I jakie są rzeczywiste zarobki Polaków?

GUS a rzeczywistość

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu obecnego roku wynagrodzenie wzrosło do 4218 zł brutto (3005 zł netto). Są to jednak dane, które dotyczą większych przedsiębiorstw, które to zatrudniają 10 i więcej pracowników.

Co więcej, dane GUS-u opierają się na uśrednionej wartości wszystkich zarabiających. Stąd osoby, które zarabiają znacznie więcej, niejednokrotnie średnią tą mogą zawyżać.

Rzeczywiste zarobki – jak sprawdzić?

Aby przekonać się o rzeczywistej wysokości płac większości polskich obywateli, warto zapoznać się z wartością tzw. dominanty. Dominanta określa, z jaką częstotliwością występuje dana płaca. GUS zbiera te dane co dwa lata, a publikacja najbliższych przypada na luty 2017 roku.

Ile zarabia Polak?

Dopóki dane GUS nie ujrzą światła dziennego posiłkować możemy się jedynie danymi przedstawionymi przez firmy badawcze. Sedlak & Sedlak na bazie danych o zarobkach około 150 tysięcy pracowników, twierdzi, że najczęstszą kwotą, jaka widnieje na naszych kontach w dniu wypłaty wynagrodzenia, to 2156 zł, co na umowie o pracę oznacza około 3000 zł brutto.

Kwota różni się od wyznaczonej przez GUS średniej statystycznej o 849 zł netto. Dla porównania dane GUS, dotyczące dominanty sprzed dwóch lat, wykazują, iż większość Polaków zarabiała wtedy 2469 zł brutto, co odpowiadało 1787 zł „na rękę”.

Rosnące zarobki Polaków?

Tylko w zeszłym roku zarobki Polaków wzrosły o 3,2%, a w obecnym kwota wynagrodzenia wzrosła o 4%. Nie bez znaczenia jest również spadek bezrobocia, który wg statystyk europejskich wynosi w naszym kraju rekordowe 6%.