notebook

Wybór księgowości na zewnątrz – na co zwrócić uwagę

Prowadzenie księgowości w firmie jest rzeczą absolutnie niezbędną, jednak każdy przedsiębiorca ma prawo zdecydować, czy chce sam rozliczać swoją działalność, zatrudnić na stałe księgowego czy wybrać do obsługi firmę zewnętrzną. Na co zwrócić uwagę decydując się na księgowość na zewnątrz?

Jakie są zalety korzystania z biura rachunkowego

Rozliczanie firmy pod kątem finansowym wiąże się ze znajomością przepisów oraz zasad rozliczeniowych, które cały czas się zmieniają. Chcąc rzetelnie prowadzić księgowość firmy trzeba poświęcić dużo czasu, by na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie podatkowym, na co nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. Wybór księgowości na zewnątrz firmy pozwala więc przedsiębiorcy na zaoszczędzenie czasu, który może przeznaczyć na rozwój firmy.

Zatrudnienie dodatkowej osoby na stanowisku księgowego to dodatkowy koszt. Ponadto księgowy na etacie ma prawo do płatnego urlopu, w przypadku choroby przebywania na zwolnieniu lekarskim, czyli wielu dni, kiedy tak naprawdę nie wykonuje swojej pracy, ale przedsiębiorca ma obowiązek wypłacania mu wynagrodzenia. Biuro rachunkowe otrzymuje wynagrodzenie jedynie za rzeczywiście wykonaną pracę i są to znacznie mniejsze wydatki niż dodatkowy etat w firmie.

Księgowość zewnętrzna daje możliwość przeniesienia odpowiedzialności za prowadzenie rozliczeń na biuro rachunkowe. Na mocy udzielonych pełnomocnictw biuro przejmuje wszystkie obowiązki księgowe, a przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu firmy. Wszelkie konsekwencje błędów w rozliczaniu finansów firmy są również po stronie biura. Oznacza to, że właściciel firmy nie musi sprawdzać dokumentów przygotowanych przez biuro podatkowe, ponieważ to ono jest odpowiedzialne za ich prawidłowość i ono również ponosi wszelkie konsekwencje, również finansowe, gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości i błędy.

Wybór księgowości na zewnątrz to także wygoda i większy komfort. Wszystkie dokumenty przechowywane są przez biuro podatkowe i to ono odpowiada za ich bezpieczeństwo. Również wszelkie kontrole finansowe przeprowadzane przez Urząd Skarbowy odbywają się w biurze podatkowym, a nie w siedzibie firmy, ponieważ to właśnie biuro dysponuje wszystkimi aktualnymi rozliczeniami. Dodatkowym atutem jest również wyeliminowanie konieczności podpisywania deklaracji oraz jeżdżenia do urzędów, wszystkie te czynności również należą do obowiązków biura podatkowego.

Czym kierować się przy wyborze księgowości na zewnątrz

Wybierając biuro podatkowe do prowadzenia księgowości w firmie warto sugerować się opiniami innych przedsiębiorców, którzy wcześniej zaczęli korzystać z księgowości na zewnątrz firmy. Ich doświadczenie związane ze współpracą z biurami rachunkowymi może ułatwić podjęcie decyzji o wyborze księgowego. Na pewno powinna być to osoba o nienagannej opinii, która posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, a także ma świadomość, że wiąże ją obowiązek poufności danych. Ważne również, by biuro podatkowe, które wybierzemy, zatrudniało wykwalifikowanych specjalistów, co zmniejszy ryzyko błędów i braków w dokumentach.

Dyspozycyjność to kolejny warunek przy wyborze księgowego. Powinna być to osoba, która udzieli nam pomocy podatkowej, gdy będzie ona potrzebna i nie będziemy musieli długo czekać na rozliczenia miesięczne. Wiedza na temat stanu finansowego jest niezbędna, by dobrze kierować i zarządzać firmą.
Lokalizacja oraz godziny pracy biura to również istotny argument. Powinny być one dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy, by ułatwić mu kontakt z księgowym, a nie wprowadzać dodatkowe przeszkody i utrudnienia.Najważniejszym z warunków jest tak naprawdę zaufanie, które biuro powinno zbudować w relacjach z właścicielami firmy. Cała współpraca opiera się przecież właśnie na zaufaniu oraz wzajemnych dobrych relacjach.

Szybka pożyczka

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego, ale w chwili obecnej nie możesz sobie pozwolić na dodatkowe koszty? Szybka pożyczka pozwoli ci w bardzo krótkim czasie zdobyć potrzebną sumę. Jest to produkt ogólnie dostępny, więc bez problemu znajdziesz najlepszą ofertę w placówkach stacjonarnych firm pożyczkowych, a także w Internecie. Korzystając z szybkiej pożyczki unikniesz konieczności gromadzenia dokumentów finansowych a weryfikacja twojego wniosku potrwa zaledwie kilka minut. To bardzo proste i pomocne rozwiązanie w sytuacjach, gdy masz niewiele czasu i pilnie potrzebujesz gotówki.

Jedna uwaga do wpisu “Wybór księgowości na zewnątrz – na co zwrócić uwagę

  1. Biura rachunkowe są różne, mają podobne oferty, ale ceny bywają bardzo różnorodne. Kilkanaście miesięcy temu korzystałem z biura rachunkowego on-line i przyznam, że współpraca przebiegała bez problemu. Plus za artykuł.

Możliwość komentowania jest wyłączona.