umowa ceta

Umowa CETA – jakie mogą być skutki jej przyjęcia?

Od mniej więcej miesiąca jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej jest umowa CETA – układ między Kanadą a Unią Europejską, który wiele osób odbiera jako niedemokratyczny. Jakie są jego postanowienia i jakie mogą być konsekwencje jego przyjęcia?

CETA, inaczej kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa, to wynik porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje były prowadzone na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy i wzbudziły szerokie zainteresowanie oraz mieszane uczucia wśród obywateli. Umowa ma doprowadzić do całkowitego zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych oraz otwarcia rynków i usług.

Korzyści wynikające z CETA

Podstawową korzyścią wymienianą przez popierających umowę CETA jest fakt, że wzrośnie ilość miejsc pracy, a na rynku pojawią się nowe produkty, tańsze od tych, do których mamy dostęp na tę chwilę. Nie wszyscy jednak patrzą na to w ten sam sposób. Chociaż niewiele wiemy w tym momencie o zapisach mieszczących się w umowie, to już teraz pojawiają się szerokie wątpliwości i protesty ze strony przeciwników.

Jakie zagrożenie niesie umowa CETA?

Gorliwi przeciwnicy porozumienia między Kanadą a Unią Europejską wskazują na to, że zagrożenie będzie ze strony produktów importowanych do Europy. Pojawi się znacznie większa ilość żywności GMO – wykorzystywanie GMO podlega bardzo dokładnym regulacjom w UE, z kolei w Kanadzie jest to kwestia niemalże nieuregulowana. Wpływ żywności modyfikowanej genetycznie na ludzi i zwierzęta jest od lat tematem zażartych sporów.

W odpowiedzi na te wątpliwości pojawiły się doniesienia, że to nie żywność ma być importowana, a maszyny i chemikalia, do których obecnie nie ma dostępu.

CETA – czy jest czego się bać?

Do momentu, w którym nie będziemy w stanie poznać prawdziwych założeń oraz zapisów znajdujących się w umowie, nie będziemy w stanie ocenić ich poprawności oraz korzyści i zagrożeń wynikających z podpisania CETA. Wiele osób twierdzi, że będzie to korzyść także dla gospodarki polskiej, nie tylko światowej.

Każda z nowości i podpisywanych umów, zwłaszcza jeśli chodzi o Unię Europejską, niesie za sobą konsekwencje, obawy oraz korzyści. Dopiero po wprowadzeniu umowy będziemy mieli pogląd na to, czy takie działanie było potrzebne. Na pewno zyskają na tym większe przedsiębiorstwa, a produkty będą miały obniżoną cenę – ale czy to wystarczy?