jak sprawdzić biuro podróży

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje?

Wybór miejsca, gdzie spędzimy wakacje, to w rzeczywistości niełatwa decyzja. Część ludzi pragnie wybrać się za granicę, najlepiej korzystając z usług któregoś spośród wielu biur podróży, dzięki którym ilość formalności przed wyjazdem ograniczona zostaje do minimum. Przed wpłaceniem środków za mającą się odbyć wycieczkę warto dokładnie sprawdzić, czy biuro podróży jest zaufane, tzn. nie ma problemów finansowych oraz działa legalnie – tak aby nie stać się jedną z ofiar bankructwa firmy.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, czy wybrane biuro podróży zostało wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Można się o tym bardzo szybko przekonać wchodząc na stronę internetową ministerstwa sportu i turystyki. Należy jednak mieć świadomość, że taki wpis nie jest ostateczną gwarancją wiarygodności biura. Aby przekonać się, czy warto skorzystać z usług konkretnej firmy, należy sprawdzić ją na różne sposoby.

Jednym z nich może być informacja uzyskana z BIG, czyli biura informacji gospodarczej. Aby móc dowiedzieć się czegoś na temat biura podróży, nie trzeba mieć jego zgody na udostępnienie takich danych. Pobranie dotyczącego go raportu wiąże się z kosztem zaledwie 30 złotych, co wydaje się być niedużą sumą zważywszy na to, ile można stracić, nie mając odpowiedniej wiedzy na temat firmy, której powierzone zostaną pieniądze na wakacyjny wyjazd. Dzięki raportowi z BIG konsument będzie wiedział, czy biuro podróży ma jakiekolwiek zaległości względem innych.

Dodatkowe sposoby weryfikacji biura podróży

Przed podjęciem decyzji o wykupieniu wycieczki warto również sprawdzić, czy firma posiada gwarancję ubezpieczeniową (jest to obowiązkowe) oraz jaka jest jej wysokość. Trzeba również dowiedzieć się, czy firma jest jednym z członków Polskiej Izby Turystycznej. Tak naprawdę dopiero te informacje pozwalają konsumentowi przekonać się, czy biuro podróży jest wiarygodne.

Jak widać, odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić biuro podróży, jest sporo. Warto poświęcić trochę czasu, by nie musieć borykać się z dużymi kłopotami, o których nierzadko słyszało się w poprzednich latach, i móc w pełni cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.