jak zabezpieczyć dokumenty podczas urlopu

Skradzione dokumenty podczas pobytu za granicą – co zrobić?

Wakacje powinien być tym okresem w roku, gdy nie musimy mierzyć się z problemami. Niekiedy jednak bywa inaczej – zwłaszcza wtedy, gdy padniemy ofiarą kradzieży dokumentów. Jak zabezpieczyć dokument podczas urlopu? Co zrobić, gdy mimo to je stracimy?

Wybierając się poza granicę Unii Europejskiej każdy z nas musi pamiętać o zabraniu paszportu, bez którego nie ma możliwości wjazdu do odwiedzanego państwa. Warto pamiętać również i o tym, że paszport jest potrzebny zarówno w momencie wjazdu do jednego z państw poza UE, jak również do wyjazdu z niego, między innymi dlatego też warto dowiedzieć się, jak zabezpieczyć dokumenty podczas urlopu, aby nie narobić sobie żadnych niepotrzebnych problemów.

Jak wrócić do Polski po utracie paszportu?

Jeżeli zgubimy nasz paszport albo, co gorsze, zostanie on nam skradziony, to w pierwszej kolejności musimy zawiadomić odpowiednie służby porządkowe, czyli policję. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zgłoszenie się do polskiego konsula, który stacjonuje w kraju, z którego chcemy się wydostać. Konsul ma odpowiednie uprawnienia, dzięki którym w nagłych przypadkach może wydać nam paszport tymczasowy.

Paszporty tymczasowe wyrabiane przez konsula wydawane są w trybie przyśpieszonym i dzięki nim nie będziemy mieć żadnych większych problemów z opuszczeniem danego kraju. Warto pamiętać również i o tym, że paszport tymczasowy wydawany jest wyłącznie na jedną podróż, dlatego też osoby, które planują zwiedzanie jeszcze kilku innych państw powinni z tego zrezygnować i jak najszybciej powrócić do Polski.

Gdzie można zastrzec stracone dokumenty?

Pamiętać musimy również i o tym, aby zgubiony dowód osobisty czy też paszport jak najszybciej zastrzec, aby osoby postronne nie mogły się nim posługiwać. Najprościej zastrzec swoje dokumenty na stronie www.bik.pl lub też poprzez wizytę w placówce bankowej, w której bez żadnego większego problemu wydamy dyspozycję zastrzeżenia skradzionych dokumentów.

Prawdopodobieństwo odzyskania utraconych dokumentów jest bardzo niewielkie, dlatego też po zastrzeżeniu starych dokumentów, jak najszybciej należy zgłosić się do urzędu gminy w celu wyrobienia nowych dokumentów tożsamości.

Jak zabezpieczyć dokumenty podczas urlopu?

Dokumenty tożsamości należy trzymać zawsze bardzo blisko siebie. Podczas urlopu jeżeli chcemy skorzystać na przykład z basenu, to warto przechowywać wszystkie dokumenty w hotelowych sejfach, wówczas będziemy mieć 100% pewność, że nie stanie się im nic złego.