ikona wpisu

Prawa i obowiązki windykatora a prawa dłużnika

Windykator to osoba odpowiedzialna za dochodzenie roszczeń za pomocą środków określonych w obowiązującym prawie. Okazuje się, że mając problemy finansowe nie potrafimy określić jakie mamy prawa w procesie windykacji oraz jakie ma prawa i obowiązki windykator.

Pożyczkodawca, któremu nie została zwrócona pożyczona kwota pieniędzy, przekaże sprawę do firmy windykacyjnej, która w jego imieniu będzie zobowiązana uregulować dług. Celem windykatora jest takie przeprowadzenie sprawy, aby doprowadzić ją do ugody z dłużnikiem. Windykator powinien również przedstawić wszystkie dostępne opcje, aby umożliwić pożyczkobiorcy spłatę długu, np. ewentualność rozłożenia długu na raty realne do spłaty lub chwilowe odroczenie płatności.

Kim dokładnie jest windykator?

Windykator to osoba zatrudniona na umowę o pracę, zlecenie lub prowadząca własną działalność gospodarczą, która nie potrzebuje specjalnych uprawnień do wykonywania zawodu. Rolą windykatora jest zmobilizowanie zalegającego ze spłatą zobowiązania dłużnika do uregulowania długu. Owa mobilizacja ucieka się do ponagleń drogą pocztową lub telefoniczną. Jeżeli jednak kontakt taki nie przyniesie pożądanego rezultatu, windykator ma prawo do kontaktu z pożyczkobiorcą. Może zaproponować spotkanie, ale nie ma prawa nachodzić nas w domu, chyba, że sami go zaprosimy. Nie mamy obowiązku spotkania, a nawet rozmowy z windykatorem. Mamy natomiast prawo do kwestionowania długu i możemy powiedzieć, że nie będziemy go spłacać dopóki sąd nie wyda prawomocnego wyroku. Windykator powinien uszanować naszą decyzję.

Czego windykatorowi nie wolno?

Jak już zostało wspomniane, zadaniem windykatora jest nawiązanie consensusu z dłużnikiem w celu jak najszybszego uregulowania długu, jednak są rzeczy, których windykator nie może zrobić. Należą do nich:

 • zajmowanie majątku dłużnika – tym zajmuje się komornik;
 • spisywanie majątku dłużnika;
 • wchodzenie do mieszkania dłużnika bez jego zgody;
 • anonsowanie o zadłużeniu dłużnika;
 • naruszanie godności osobistej;
 • szantażować nas wpisaniem na tzw. czarne listy;
 • straszyć nas policją, czy więzieniem;
 • naruszać naszą godność osobistą, obrażać nas;
 • wypytywać o nas sąsiadów, kolegów z pracy;
 • odwiedzać nas w miejscu pracy;
 • wysyłać korespondencje o naszym zadłużeniu do naszego pracodawcy.

Każdą formę szantażu oraz naruszania naszej prywatności mamy prawo zgłosić na policję.

Jakie są prawa firmy windykacyjnej?

Jeżeli windykatorowi nie uda się nawiązać kontaktu z dłużnikiem i zmobilizować go do spłaty zobowiązania, może skierować sprawę do sądu. Jeżeli sąd przyzna firmie windykacyjnej tytuł wykonawczy, ta przekaże sprawę do komornika, którego zakres kompetencji jest znacznie szerszy, niż windykatora.

Jeśli nasz dług słusznie został naliczony, powinniśmy rozważyć propozycje windykatora. Być może rozłożenie długu na raty lub chwilowe odroczenie spłaty umożliwi nam uregulowanie długu. Po wyroku sądu, gdy sprawa trafi do komornika negocjacje będą na pewno trudniejsze.

A co z dłużnikiem?

Proces windykacyjny, a konkretniej jego finalna część polegająca na włączeniu się w sprawę komornika, według Kodeksu Prawa Cywilnego wyklucza z egzekucji przedmioty, które zapewniają dłużnikowi i jego rodzinie minimum egzystencji oraz pozwalają mu prowadzić działalność gospodarczą.