jak oszczędzać

Jak oszczędzać, czyli finansowe zwyczaje Polek i Polaków

Nie jest tajemnicą, że Polacy oszczędzają bardzo mało. Zajmują 39 miejsce wśród obywateli posiadających największe oszczędności. Wyprzedzają na Czesi, Węgrzy, Bułgarzy, a nawet Grecy przeżywający kryzys.

Dlaczego oszczędności Polaków są tak małe? Wpływa na to kilka czynników. Niski poziom edukacji w zakresie instrumentów finansowych, małe zaufanie do instytucji bankowych i państwowych (przekazanie oszczędności OFE do ZUS)… Najważniejszym jednak czynnikiem są niskie zarobki. Polacy po prosu nie mają z czego oszczędzać. Wysokie koszty utrzymania nie pozwalają na odkładanie kwot w dłuższej perspektywie czasowej.

Oszczędny mężczyzna, rozrzutna kobieta?

To stereotyp dotyczący oszczędzania Polaków i kobiet. Tymczasem przeprowadzone badania pokazują, że prawda jest trochę inna. Kobiety zdecydowanie preferują sprawdzone i bezpieczne metody oszczędzania. Kobiety znacznie chętniej lokują pieniądze na koncie bieżącym lub oszczędnościowym. Mężczyźni też chętnie korzystają z tej formy, ale nie boją się inwestować także na rynku kapitałowym. Czyni to 17%, podczas gdy tylko 12% kobiet podejmuje takie ryzyko.

Choć 72% kobiet i 75% mężczyzn deklaruje chęć odkładania pieniędzy na później, to w większości wydajemy je na realizację marzeń, a nie na zabezpieczenie przyszłości na emeryturze. Z czego to wynika?

W głównej mierze z przekonania, że emeryturę zapewni nam system ubezpieczenia państwowego (ZUS). Mimo zapowiedzi o groźbie jego niewydolności, nikt się tym za bardzo nie przejmuje, bo przecież emeryci nie mogą zostać bez środków do życia.

Drugim czynnikiem jest czas realizacji. Na upragnione wczasy w ciepłych krajach możemy wyjechać już po roku oszczędzania, podobnie z kupnem telewizora czy innego sprzętu. Wyższą emeryturę odczujemy dopiero za 20, 30 lat.

Takie podejście jest zrozumiałe, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że aż 40% badanych deklaruje odkładanie do 10% dochodów miesięcznych, a 15% twierdzi, że nie jest w stanie nic odłożyć.

Jak oszczędzać?

Wysokie koszty utrzymania sprawiają, że oszczędności wymagają rezygnacji z niektórych wydatków. Najczęściej rezygnujemy z:

  • papierosów – 6% kobiet i 9% mężczyzn,
  • niezaplanowanych wydatków – 23% i 22%.

Większość kobiet szuka oszczędności, kupując żywność i odzież na promocjach i w tańszych sklepach. Mężczyźni natomiast widzą możliwość zaoszczędzenia poprzez mniejsze zużycie wody, prądu lub gazu.

Wyniki badań pokazują, że najlepsze wyniki osiągają pary, które oszczędzają wspólnie. Kobiety robią to systematycznie i konsekwentnie, natomiast mężczyźni osiągają większą stopę zwrotu dzięki odważniejszemu inwestowaniu.