zmiany w prawie podatkowym, nowelizacja ustawy podatkowej

Nowelizacja ustawy podatkowej dotknie przedsiębiorców

Prawo podatkowe w Polsce podlega bardzo częstym zmianom. Jedna z ostatnich modyfikacji dotyczy obniżenia maksymalnej kwoty transakcji gotówkowych, których wartość można odliczać jako koszty uzyskania przychodu.

Nowa władza w Polsce zaoferowała obywatelom bogaty pakiet wsparcia socjalnego. Oczywistym jest jednak, że aby rozdać ludziom pieniądze, trzeba je najpierw w jakiś sposób pozyskać. Stąd też, w zasadzie od początku rządzenia, obecna władza wprowadza zmiany w prawie podatkowym.

Nie tylko supermarkety

Początkowo zmiany w prawie podatkowym obejmowały przede wszystkim największe firmy, ponieważ dotyczyły one sklepów wielkopowierzchniowych oraz banków. Obecne zmiany dotyczą jednak również mniejszych przedsiębiorców.

Sejm przegłosował projekt, wedle którego w Polsce zacznie obowiązywać nowy limit, jeśli chodzi o transakcje gotówkowe. Do tej pory limit wynosił 15 tysięcy euro, teraz natomiast został zmniejszony do 15 tysięcy złotych. Wszystkie transakcje opiewające na większe kwoty będą mogły być nadal wykonywane za pomocą gotówki, a nie przelewów bankowych, jednak w takim przypadku nie będzie można odliczać ich jako kosztów uzyskania przychodu.

Czemu służą nowe zmiany w prawie podatkowym?

Rząd uważa, że dzięki najnowszym zmianom znacząco zmniejszona zostanie tak zwana szara strefa. Przedstawiciele rządu uważają, że obecnie bardzo często dochodzi do wystawiania faktur za transakcje, które nie miały miejsca. Takie postępowanie miałoby służyć obniżaniu przez firmę należytego państwu podatku poprzez odliczanie od niego jako kosztów przychodu wydatków, które w rzeczywistości nie zostały poniesione. Nowe zmiany w prawie podatkowym mają zatrzymać ten proceder.

Zgodnie z obliczeniami ministerstwa finansów, które oparte zostały na efekcie obniżenia limitu transakcji gotówkowych w innych państwach europejskich, Polska może zaoszczędzić na nowych zmianach w prawie podatkowym nawet 2 miliardy złotych.

Burzliwa dyskusja sejmowa

Zwolennicy nowych zmian podatkowych twierdzą, że uczciwi przedsiębiorcy nie zostaną poszkodowani przez wprowadzenie nowelizacji dotyczącej limitu transakcji gotówkowej. Opozycja twierdzi jednak, że nowe zmiany w prawie podatkowym znacząco utrudnią życie małym i średnim przedsiębiorcom, którzy i tak nie mają lekko.