Nowe produkty finansowe – jak sprawdzić, czy są korzystne?

W sektorze finansowym, jak w każdej branży, mamy do czynienia z nowościami. Niektóre są warte szczególnej uwagi, innych powinniśmy się wystrzegać, a jeszcze inne to dobrze znane nam, sprawdzone produkty finansowe w nowej, nieco inaczej reklamowanej odsłonie. Na co zwrócić uwagę, kiedy mamy do czynienia z nowymi wynalazkami w dziedzinie finansów?

Miej wszystko na piśmie

Telemarketing to obecnie jeden z ulubionych sposobów na promowanie swoich usług, niestety także w branży finansowej. Ale tu nie ma miejsca na niedopowiedzenia. Nawet najbardziej elokwentny telemarketer nie przedstawi Ci wszystkich aspektów nowego produktu w wystarczająco wyczerpujący sposób. Dlatego jeśli oferta wydaje Ci się naprawdę interesująca, zawsze proś o przesłanie szczegółów na maila.

Pamiętaj, że zgodnie z artykułem 60. Kodeksu Cywilnego w pełni wiążącą umowę można zawrzeć także przez telefon. Uważaj na zwroty, których używasz w rozmowie z telemarketerami – wystrzegaj się sformułowań, które mogą zostać zinterpretowane jako wyrażenie zgody i chęć nabycia produktu. Rozwiązanie zawartej telefonicznie umowy jest zwykle o wiele bardziej skomplikowane, niż przystanie na jej ogólne warunki.

Czytaj ze zrozumieniem

A pierwszy krok do zrozumienia produktu i określenia, czy jest dla nas korzystny, to przypisanie go do odpowiedniej kategorii. Kiedy więc masz do czynienia z nietypową usługą lub produktem, zawsze szukaj informacji na temat tego, czym on właściwie jest. W ofercie instytucji finansowych znajdziemy między innymi usługi depozytowe, kredytowe i pożyczki, produkty oszczędnościowe oraz inwestycyjne, a także usługi związane z obsługą obrotu płatniczego. Coraz popularniejsze jest też łączenie produktów finansowych z ubezpieczeniowymi. Zanim podejmiesz decyzję, upewnij się, na co przeznaczasz swoje pieniądze.

Twój przyjaciel OWU

Ogólne Warunki Umowy powinny być kluczem do zrozumienia istoty produktu. Jeśli tak nie jest, powinieneś poważnie przemyśleć ofertę. Zanim podpiszesz umowę, warunki najlepiej jest przejrzeć z kolorowym zakreślaczem w ręku i zaznaczyć wszystkie fragmenty, które budzą Twoje wątpliwości lub wydają się nie zrozumiałe. Poproś przedstawiciela instytucji finansowej o szczegółowe wyjaśnienie i doprecyzowanie warunków zawartych w OWU. Zwróć też uwagę na kompletny zestaw tabel z wysokościami opłat i zysków.