banknoty polskie, nowe 500 zł

Nowe banknoty polskie – 500 złotych

Narodowy Bank Polski przedstawił 6 czerwca 2016 roku nowy polski banknot o nominale 500 złotych z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Wprowadzenie go do obiegu przewidziane jest na luty 2017 roku. Jedną z przyczyn jest wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz zwiększony popyt na banknoty o wysokich nominałach.

Dlaczego pojawia się nowy nominał?

Pojawienie się banknotu 500 zł wynika z rosnących kosztów utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP. Chodzi o zwiększenie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego, co przekłada się na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Przez pierwsze lata banknoty polskie o nominale 500 zł będzie służył głównie do przechowywania tego zapasu strategicznego w NBP, więc w obiegu będzie raczej rzadkością. Celem wprowadzenia takiej nowości, jest obniżenie kosztów zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku. Warto wiedzieć, że większość zysku wypracowanego przez bank centralny trafia bezpośrednio do budżetu państwa.

Wybór wizerunku dla banknotu 500 zł

Jan III Sobieski pojawił się na banknocie z powodu zachowania chronologicznej ciągłości serii „Władcy polscy”. Wizerunek został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha, który jest autorem pozostałych polskich banknotów obiegowych. Na banknotach o coraz wyższych nominałach znajdują się Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Natomiast producentem tychże banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. na zlecenie NBP.

Banknoty polskie – ile jest ich w obiegu?

W powszechnym obiegu w Polsce jest aktualnie ponad 1,77 mld sztuk banknotów. Natomiast wartość obiegu gotówkowego wynosi ponad 170 mld, czyli 16% więcej niż w zeszłym roku. W ciągu ostatnich sześciu lat wartość banknotów i monet w polskiej gospodarce zwiększyła się prawie dwukrotnie. Banknoty o nominale 200 zł również stały się bardziej chodliwe, ponieważ popyt wzrósł o 28%. Okazuje się, że struktura nominałowa banknotów w Polsce nie zmieniła się od 1995 roku, kiedy to średnia pensja wynosiła około 800 złotych.

Zmiany w bankach polskich

NBP podjął się w ostatnich latach modernizacji polskich banków, wyposażając je w nowoczesne zabezpieczenia. Dzięki takiej modernizacji liczba fałszywych banknotów w Polsce znacząco spadła. Całe to przedsięwzięcie było poprzedzone ogólnopolską akcją informacyjną, która wpłynęła na podniesienie bezpieczeństwa polskiej waluty oraz na obniżenie kosztów emisji. Zmiany dotyczyły też zasad zarządzania zapasami banknotów oraz transportu znaków pieniężnych. Chodziło o to, aby oprócz wyższej jakości osiągnąć również dodatkowe oszczędności.

 

zdjęcie: Jacek Turczyk / PAP