Niespodziewane wydatki na dziecko? Stwórz finansowy kalendarz rodzica

Posiadanie dzieci nieodłącznie wiąże się z wydatkami. Być na nie przygotowanym to już połowa sukcesu. Na szczęście życie małego człowieka jest dość poukładane – najczęstsze sytuacje, kiedy musisz być gotów na finansowe wyzwania to: zawsze i wszędzie.

Pierwszy kwartał

To dla większości maluchów czas zimowych ferii i wyjazdów na narty. Oprócz sprzętu i specjalistycznej odzieży sportowej koszt tygodniowego wyjazdu to od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy (wliczając karnety na stoki, jazdy z instruktorem, kieszonkowe i ubezpieczenie dla dziecka).

Poza tym, kiedy za oknem robi się mokro i wietrznie, wolelibyśmy ograniczyć dzieciom zabawę na osiedlowym podwórku. Niestety, coraz częściej jedyną alternatywą staje się siedzenie przed telewizorem i komputerem. Planując zimowy kwartał budżetu pomyśl o dodatkowych środkach na wyjścia do kina, na basen, do miejscowych centrów rozrywki albo na zajęcia dodatkowe.

Drugi kwartał

Kwiecień, maj i czerwiec to idealne miesiące na zielone szkoły i weekendowe wycieczki szkolne. Koszt: od 200 do 800 zł w zależności od celu podróży i standardu zakwaterowania. Pamiętaj, że zawsze możesz brać aktywny udział w organizowaniu klasowego wyjazdu i zgłaszać swoje uwagi jeszcze na etapie planowania.

W kwietniu spodziewaj się zwiększonych wydatków związanych ze świętami wielkanocnymi zwłaszcza, jeżeli planujesz na tę okazję jakieś prezenty.

W maju czeka nas kilka dni wolnego, których szkoda nie wykorzystać na rodzinny wyjazd. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na urlop, zadbaj, by Twoje dziecko nie przegapiło wiosny i chociaż raz odwiedź z nim ogród zoologiczny lub botaniczny. To niewielki koszt, a spora frajda dla najmłodszych.

W czerwcu – jak zwykle końcówka roku szkolnego oznacza wizytę w kwiaciarni. Rada rodziców może też uznać, że warto zebrać dodatkowe fundusze na specjalne pamiątki lub imprezę pożegnalną dla uczniów. Łącznie wydatki na koniec roku mogą wynieść od 50 do 200 złotych.

Trzeci kwartał

Kolejne dwa miesiące wakacji do czas nieustannych wyzwań dla rodziców. Zorganizowanie czasu wolnego, dodatkowej opieki i atrakcji może oznaczać poważne wydatki. Wyjazd kolonijny to koszt co najmniej kilkuset złotych. Rodziców czekają dylematy – czy zainwestować w aktywny wypoczynek połączony z kursem pływania, żeglarstwa lub jazdy konnej, czy może wybrać oszczędniejszą wersję i zaryzykować, że znudzone dziecko szybciej zacznie tęsknić za domem.

We wrześniu znów trzeba będzie zmobilizować portfel. Książki, przybory szkolne, pierwsze zaliczki na radę rodziców i komitety, obiady w szkolnej stołówce oraz zajęcia dodatkowe. W sumie rodzice muszą przygotować co najmniej 500-1000 zł. A to dopiero początek roku.

Polecamy również artykuł: Ekologiczna wyprawka dla dziecka

Czwarty kwartał

Zakładając, że stałe opłaty mamy już pod kontrolą, trzeba się przygotować na jesień i zimę oraz związane z nimi zakupy kurtek, butów i leków na przeziębienie. Jeżeli leczymy dziecko prywatnie, sezon chorobowy może być naprawdę bolesny dla domowego budżetu, dlatego warto zainwestować w profilaktykę.

Na koniec roku musimy jeszcze tylko pomóc naszym pociechom napisać list do świętego Mikołaja i zadbać, by nie znalazło się w nim nic, co przekraczałoby zdolność kredytową rodziców.