wpis do krd, jak sprawdzić rejestr krd

Co może nam zapewnić wpis do KRD?

Czasami może się zdarzyć, że w wyniku różnych sytuacji życiowych, nie będziemy w stanie spłacić naszego długu. W takim wypadku wierzyciel ma prawo zgłosić nas do rejestru KRD. Kto może nas do niego dopisać lub z niego wykreślić?

Krajowy Rejestr Długów jest bardzo popularny wśród instytucji, które aby sprawnie funkcjonować, muszą sprawdzać wiarygodność swoich klientów (np. banki lub instytucje pożyczkowe). Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej sposobowi działania KRD.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD) koncentruje swoją działalność na tworzeniu ogólnopolskiej bazy informacji o kontrahentach. KRD może udostępniać jedynie informacje określone w ustawie z dnia 2004 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. W przeciwieństwie do np. BIK-ów, KRD przechowuje jedynie dane osób i firm posiadających niespłacone długi. Inne instytucje prowadzą także rejestr podmiotów „solidnych”, o dobrej historii kredytowej.

Jeżeli spłaciliśmy dług, sami mamy obowiązek dopilnować, aby nasz wierzyciel skreślił nas z listy dłużników. Z usług KRD korzysta wiele instytucji finansowych, operatorów komórkowych i agencji nieruchomości. Stąd tak istotne jest kontrolowanie naszych wierzytelności i dopilnowanie wykreślenia z rejestru. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, iż nie będziemy mieli możliwości skorzystania z usług wyżej wymienionych organizacji.

Jak można trafić do rejestru dłużników?

Do KRD możemy trafić praktycznie na wniosek każdego. Jeżeli uznamy, iż taki wpis nie ma podstaw w rzeczywistości, możemy zwrócić się do KRD z wnioskiem o usunięcie go. KRD przesyła wtedy informację do naszego wierzyciela z prośbą o udostępnienie niezbędnej dokumentacji. W przypadku braku odpowiedzi lub dokumentów zostajemy automatycznie wykreśleni z rejestru.

Do KRD możemy zostać wpisani nawet przez bardzo niewielki dług. W przypadku osoby prywatnej granica wynosi zaledwie 200 zł, natomiast dla firmy – 500 zł. Warto pamiętać, że wpis do KRD praktycznie uniemożliwi nam zdobycie pożyczki – nie tylko w banku, ale także w wielu instytucjach pozabankowych – a w przypadku firmy utrudni również pozyskanie nowych partnerów handlowych.

Jeżeli postanowimy sprawdzić, czy dana osoba (lub też my sami) znajduje się w rejestrze KRD, raz na pół roku możemy zrobić to za darmo. Kolejne sprawdzenie za każdym razem kosztuje około 30 zł.

Więcej informacji na temat KRD można znaleźć na strone firmy – krd.