Masz kłopoty z zarządzaniem pieniędzmi? Sprawdź, do kogo zwrócić się po pomoc

Czy czasem brakuje Ci pieniędzy na opłacenie rachunków? Czy mimo że właśnie dostałeś podwyżkę, wciąż czujesz, że nie możesz pozwolić sobie na zakup wymarzonej sofy lub weekendowy pobyt w górach? A może oszczędności uciekają Ci między palcami, a Ty tłumaczysz to spłatą kredytu za mieszkanie? Jeśli obserwujesz pogłębiający się kryzys w Twoim budżecie domowym, sprawdź, u kogo szukać pomocy.

Ja, czyli osobisty księgowy

Skoro zaobserwowałeś, że masz problemy z zarządzaniem pieniędzmi, najprawdopodobniej ich przyczyna tkwi w Twoim gospodarowaniu nimi. Aby zacząć diagnozować, w czym dokładnie leży problem, weź kartkę papieru lub otwórz plik w komputerowym arkuszu kalkulacyjnym. Następnie zacznij rozpisywać swoje wpływy i wydatki, które powinieneś zestawić z comiesięcznymi potrzebami. Na tym etapie powinny pojawić się pierwsze niepokojące sygnały – brak systematyczności w oszczędzaniu, przeznaczanie zbyt dużych kwot na posiłki w restauracjach, źle dobrany abonament komórkowy, karnet do fitness klubu, z którego nie korzystasz czy inne drobne nieścisłości. Te w efekcie finalnym tworzą swoistą dziurę budżetową.

Analiza własnych finansów powinna zdemaskować wszystkie błędy codziennego gospodarowania pieniędzmi, a także wytyczyć odpowiedni tor zarządzania nimi w przyszłości.

Poradniki finansowe

Niestety nie każdemu taka analiza finansowa otworzy oczy i pomoże w podjęciu dobrych decyzji. Na tym etapie warto poszukać pomocy w Internecie, który jest kopalnią pomysłów dla oszczędnych, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem budżetu.

W poradnikach finansowych znajdziesz wszystkie pomocne informacje na temat tego, jak skutecznie oszczędzać i jak przywrócić równowagę we własnych finansach. W Internecie poczytasz m.in. o tym, jak zaplanować budżet miesięczny, jak zacząć odkładać na samochód, którą lokatę wybrać czy jak mądrze kupować, by nie przepłacać.

Domownicy

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie, na przykład, z pokusą wydawania czy ze złym doborem usług i produktów, z których korzystasz na co dzień (nie tylko tych finansowych!), poproś o wsparcie jednego z domowników. Bez względu na to, czy jest to partner, starsza siostra, cała rodzina czy znajomy ze studiów, ustal budżet domowy (bazując na e-poradnikach i własnych obserwacjach) i rozdziel koszty na życie pomiędzy osoby pracujące, a obowiązki pomiędzy wszystkich współlokatorów.

Przykładowo, jeśli mieszkasz z przyjaciółmi, zachęć ich do składania się na codzienne produkty spożywcze i chemię gospodarczą – dzięki temu zaoszczędzi każdy z Was! Jeśli jesteś zapracowanym rodzicem, podziel sprzątanie domu pomiędzy partnera i dzieci – zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na usługach sprzątających, a jeśli nie korzystasz z tego rodzaju serwisu, to przynajmniej będziesz mieć więcej czasu dla siebie.

Rodzina i przyjaciele

 Jeśli współlokatorzy nie są w stanie pomóc Ci w znalezieniu remedium na Twoje kłopoty finansowe lub po prostu mieszkasz sam, poszukaj wsparcia w najbliższych. Rozmowa z mamą, bratem lub przyjaciółką umożliwi Ci popatrzenie z innej perspektywy na swoje problemy i poznanie ich przyczyny. To właśnie bliski potrafi każdego najlepiej wysłuchać i zrozumieć, ale też wytknąć nasze błędy i zmotywować do działania – a przecież w przypadku dołka finansowego niezwykle ważne będzie uzmysłowienie sobie, że nie jesteś w sytuacji bez wyjścia!

Co więcej, członek rodziny lub zaufany przyjaciel, jeśli będzie mógł, zaoferuje Ci pomoc finansową. Wiedz jednak, że nie będzie tego robić wielokrotnie nie tylko dlatego, by poddać Cię próbie samokontroli, ale by samemu nie wypaść z równowagi finansowej. Bez względu na to, czy uzyskasz pomoc pieniężną od bliskiego czy nie, jego wsparcie psychiczne w takiej chwili będzie nieocenione

Instytucje finansowe

 Mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz potrzebować pomocy profesjonalisty. Bank, instytucja pożyczkowa, a może własny doradca finansowy? Tego rodzaju instytucje powstały właśnie z myślą o tym, by ułatwiać każdemu z nas codzienne zarządzanie pieniędzmi. Jeśli odczuwasz deficyt finansowy, a pragniesz wybudować dom, możesz skorzystać z kredytu, jeśli chcesz zapłacić ratę za ubezpieczenie – możesz wesprzeć się pożyczką, a jeśli nie wiesz, jaki produkt finansowy wybrać – skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.

 Warto jednak pamiętać o tym, że żadne z powyższych rozwiązań nie zapewni pełnej poprawy sytuacji finansowej. Jeśli zależy Ci na stabilności i komforcie, łącz własną siłę kontroli finansów, pomoc najbliższych i wsparcie profesjonalistów. Dzięki temu Twoje pieniądze zawsze będą Cię chronić, a także służyć pomocą w każdej sytuacji.