Masz coś do ukrycia? O czym wie Twój bank i firma pożyczkowa

Co w trakcie ubiegania się o pożyczkę sprawdza firma pożyczkowa, a co bank, gdy ubiegamy się o kredyt

Gdy już zdecydujemy się na wzięcie kredytu, musimy zdawać sobie sprawę, jakie formalności trzeba spełnić, aby go otrzymać. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje, że kredyt zostanie nam przyznany. W przypadku pożyczek formalności nie są tak skomplikowane, jednakże też musimy spełniać pewne warunki, aby otrzymać pieniądze.

Formalności związane z kredytem

W zależności od tego, jaki rodzaj kredytu oraz bank wybierzemy, różnić się będą niektóre kwestie formalne. Jednak część z nich zawsze jest wspólna i warto skupić się na ich skrupulatnym przygotowaniu. Pierwszą i główną zasadą, jaka musimy spełnić, aby przyznano nam kredyt, jest posiadanie zdolności kredytowej. Banki wymagają dostarczenia dokumentów związanych z naszą pracą i zarobkami. Najlepiej, jeśli pracujemy na pełen etat na zasadzie umowy o pracę na czas określony. Pracodawca powinien przygotować dla nas zaświadczenie o zarobkach, które potwierdzi fakt zatrudnienia oraz wysokość naszych zarobków.

Jeśli mamy umowę-zlecenie, o dzieło lub na czas określony, nasza zdolność kredytowa maleje. Osoby, które mają własną działalność gospodarczą, również mogą starać się o przyznanie kredytu, jednak wtedy muszą dostarczyć  między innymi odpowiednie dokumenty z ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Aby potwierdzić wiarygodność naszej zdolności kredytowej, bank może również zażądać dodatkowych zaświadczeń od operatora telefonu, ubezpieczyciela lub potwierdzeń terminowej zapłaty za rachunki typu mieszkanie, prąd, media.

Po otrzymaniu wszystkich dokumentów bank może sprawdzić nasz profil w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurach Informacji Gospodarczej. Znajdują się tam szczegółowe dane dotyczące wszystkich wcześniejszych kredytów, pożyczek i terminowości spłat ratalnych. Jeśli zdarzyło się, że spóźniliśmy się z wpłatą należności albo zalegamy z ratami, nasza szansa na otrzymanie kredytu maleje. Banki sprawdzają dokładnie wszelkie rejestry i nie da się nic przed nimi ukryć.

Formalności przy pożyczce

Otrzymanie pożyczki jest o wiele prostsze, wymaga mniej formalności, a pieniądze mogą trafić na nasze konto nawet tego samego dnia. Większość firm oferuje złożenie wniosku przez Internet, który zostanie rozpatrzony on-line w ciągu kilku minut. Wystarczy jedynie podać numer dowodu oraz PESEL. Firmy, które zajmują się pożyczkami, także mogą sprawdzać nasz profil w Biurach Informacji Gospodarczej np. takich jak KRD, Erif, BIG Infomonitor. Negatywna historia kredytowa może spowodować, że pieniądze nie zostaną nam przyznane. W przypadku pożyczek, na spłatę mamy zazwyczaj maksymalnie 1 miesiąc. Firmy nie wymagają żyrantów, czasem wystarczy podpisać oświadczenie, że jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę.

Starając się o kredyt lub pożyczkę, warto pamiętać o niezbędnych formalnościach. W obu przypadkach może zostać sprawdzona nasza przeszłość kredytowa w Biurach Informacji Gospodarczej, tak więc wszystkie informacje zostaną zweryfikowane. Pożyczka to prosty sposób na szybkie uzyskanie pieniędzy, natomiast starania o kredyt wymagają więcej czasu i dodatkowych dokumentów potwierdzających naszą zdolność do otrzymania pieniędzy.