bik, pożyczka bez bik, wpis do bik

Lista dłużników Biura Informacji Kredytowej

W Polsce prowadzonych jest kilka rejestrów dłużników – nie zawsze gromadzą one informacje tylko na temat zaległych należności. Bazą, do której trafia każdy kredytobiorca, jest lista Biura Informacji Kredytowej. Kto może trafić do rejestru BIK i jak sprawdzić jego zawartość?

„Jestem w BIK-u” – możemy usłyszeć od osób, które z opóźnieniem spłacają raty kredytów. Tak naprawdę banki przesyłają do tego rejestru informację o każdej zapłaconej racie czy spłacie karty kredytowej, niezależnie od tego, czy zostały dokonane na czas, czy z opóźnieniem. Te pierwsze podnoszą ocenę potencjalnego klienta w oczach banków, świadczą o rzetelności i odpowiedzialności. Mogą być podstawą do udzielenia pożyczki lub kredytu na lepszych warunkach. Opóźnienia za to często stanowią powód odrzucenia wniosku kredytowego.

Kto raportuje do BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, instytucja prowadzona przez Związek Banków Polskich, zbiera informacje o wszystkich kredytach udzielonych przez banki w Polsce. Dotyczy to również kart kredytowych i limitów w rachunkach. Istnieją oddzielne rejestry dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Każdego miesiąca banki przesyłają pakiet danych o wszystkich kredytobiorcach i terminach spłaty ich ostatnich rat. Jeżeli wystąpi opóźnienie, informacja o dniach i kwocie zaległości trafi do rejestru z kolejnym raportem.

Wpis do BIK dotyczy zatem każdego kredytobiorcy.

Jak działa rejestr BIK?

Składając wniosek kredytowy w banku, wyrażamy jednocześnie zgodę na udostępnienie naszych danych do BIK. Z punktu widzenia instytucji finansowych istnienie wspólnego rejestru ma fundamentalne znaczenie. Pozwala nie tylko na weryfikację kredytobiorcy i historii jego spłat – umożliwia potwierdzenie zawartych we wniosku kredytowym informacji dotyczących zobowiązań finansowych i właściwe określenie zdolności kredytowej.

Zła historia kredytowa – co teraz?

Czy możliwa jest pożyczka bez BIK? Oczywiście – istnieje wiele firm pożyczkowych, które nie sprawdzają tej bazy w ramach procesu decyzyjnego, w inny sposób szacując ryzyko braku spłaty lub po prostu akceptując taką ewentualność. Anonimowość jednak kosztuje i tak pozyskane pieniądze mogą być droższe niż pożyczka bankowa. Mogą być za to o wiele szybciej trafić na nasze konto.

Dbajmy więc o historię kredytową, tak aby informacja w BIK na nasz temat była dobrą wizytówką. Nawet jeśli dziś jesteśmy zagorzałymi przeciwnikami kredytów i pożyczek, nigdy nie wiadomo, czy życie nie wymusi na nas zwrócenia się w ich stronę.