krajowy rejestr sądowy

Krajowy Rejestr Sądowy wchodzi na nowy etap działalności

Od czerwca 2017 Krajowy Rejestr Sądowy zacznie funkcjonować także przez Internet. Czym spowodowane jest otwarcie na nowe technologie i jakie korzyści przyniesie to instytucji, a także rejestrującym się w niej spółkom?

Od czerwca 2017 roku wszyscy przedsiębiorcy (zarówno nowi, jak i już figurujący w KRS) będą mieli obowiązek rejestracji także w systemie teleinformatycznym. Zmiany mają konkretny cel – chodzi o to, aby sam Krajowy Rejestr Sądowy charakteryzował się wyższą jakością i czytelnością. Dodatkowo – firmy w nim zarejestrowane będą mogły podnieść swoją wiarygodność. Jest to tym bardziej istotne, gdyż będzie to spełnienie postulatu Unii Europejskiej, która zaleca upublicznianie poszczególnych dokumentów spółek.

Krajowy Rejestr Sądowy w Internecie – jak na tym skorzystamy?

Jedną z podstawowych korzyści wypływających z planowanych zmian będzie możliwość znacznie szybszego rejestrowania spółek. Według wstępnych prognoz szacuje się, iż zdecydowanie zmaleje liczba wniosków zawierających błędy (a więc zwracanych) – obecnie jest to około 25% wszystkich złożonych formularzy.

Dodatkową zaletą proponowanych zmian będzie ułatwienie i usprawnienie kontaktów na linii spółki – Krajowy Rejestr Sądowy. Obecnie wysłane pismo dociera do KRS po kilku, a nawet kilkunastu dniach, natomiast wysłanie go drogą elektroniczną skróci ten czas do kilku sekund. Aby uniknąć rejestrowania firm pod nieprawdziwymi nazwiskami, każdy wniosek wysłany elektronicznie będzie musiał być opatrzony podpisem kwalifikowanym lub potwierdzony profilem ePUAP.

Nowe technologie służą przedsiębiorcom i klientom

Zalety wykorzystywania nowych technologii w funkcjonowaniu urzędów bądź instytucji już dawno zostały zauważone przez wiele firm. Zrobiły tak między innymi firmy pożyczkowe, które zaproponowały wprowadzenie do sektora finansowego wielu usprawnień. Obecnie niemal każdy klient – mający dostęp do komputera i Internetu – może wypełnić i wysłać formularz pożyczkowy online. Dzięki temu znacznie skraca się proces weryfikacji – uzyskanie wstępnej odpowiedzi jest często możliwe już po kilkunastu minutach.

Dodatkowo klient ma możliwość skorzystania w sieci z porównywarek ofert oraz kalkulatorów internetowych, dzięki którym może samodzielnie obliczyć rzeczywiste koszty pożyczki. To wszystko pokazuje, iż wykorzystanie nowoczesnych technologii podnosi jakość oferowanych usług i znacznie usprawnia współpracę i kontakt pomiędzy zainteresowanymi stronami.