niemiecka_flaga

Ile kosztuje nauka niemieckiego?

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna i niezwykle przydatna w dzisiejszych czasach. Bardzo często jest to jeden z wymogów, by móc otrzymać dobrą pracę lub rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Warto rozpocząć naukę języka obcego jak najszybciej, ponieważ nigdy nie wiadomo na jakim etapie naszego życia taka wiedza może być nam niezbędna. Zobacz, ile może kosztować nauka języka niemieckiego.

Kurs dla początkujących i zaawansowanych

Cena kursu językowego uzależniona jest od jego rodzaju oraz stopnia zaawansowania naszej wiedzy. Zajęcia dla początkujących, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z językiem niemieckim nie są z reguły takie drogie, jak profesjonalne kursy dla zaawansowanych uczestników, którzy mają już większe wymagania, jeśli chodzi o zakres nauki.

Osoby, które posiadają już podstawową wiedzę z zakresu gramatyki, pisowni czy słownictwa, mogą zapisać się również na zajęcia, które pozwolą podszkolić ich wiedzę w konkretnych dziedzinach. W tym celu powstały kursy językowe z dziedziny biznesu, medycyny czy nauk ścisłych, gdzie uczestnik poznaje konkretne naukowe słownictwo oraz przydatne mu zwroty, których nie nauczy się na zajęciach podstawowych.

Oczywiście należy pamiętać, że takie profesjonalne kursy kosztują odpowiednio więcej, a ceny miesięcznej nauki w kraju lub za granicą zaczynają się często od 1000 zł.

Zajęcia w grupach

Koszty nauki języka niemieckiego w dużej mierze zależą od tego czy chcesz uczyć się na zorganizowanych zajęciach grupowych czy wybierzesz lekcje indywidualne.

Nauka w grupie osób ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest możliwość prowadzenia rozmów między sobą i doskonalenie w ten sposób słownictwa. Jeśli grupa liczy od 5 do 8 osób zajęcia przebiegają bardzo sprawnie i nauczyciel jest w stanie w ciągu 45 minut zajęć poświęcić swoją uwagę każdemu uczniowi. Jeśli jednak zajęcia prowadzone są w grupach kilkunasto lub kilkudziesięcio osobowych, to nie możemy liczyć na specjalną uwagę wykładowcy.

Oczywiście wiadomo, że najwięcej informacji jesteś w stanie zdobyć podczas zajęć indywidualnych, gdzie nauczyciel cały czas poświęca jedynie tobie i skupia się na twoich wypowiedziach, słownictwie, gramatyce czy pisowni. Takie lekcje przynoszą zdecydowanie lepsze efekty, jednak kosztują również znacznie więcej.

Koszt standardowego kursu języka niemieckiego w szkole językowej, gdzie zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają od 45 do 60 minut, kosztuje miesięcznie od 130 zł do 300 zł, czyli koszt jednej lekcji wynosi od 16 zł do maksymalnie 37 zł. Lekcje indywidualne są zdecydowanie droższe i  kosztować mogą od 50 zł do nawet 100 zł za godzinę lekcyjną.

Audiobooki i nauka przez Internet

Zdecydowanie najtańsza jest samodzielna nauka języka za pomocą kursów prowadzonych przez Internet lub audiobooków. Jednak tutaj efekty zauważą jedynie bardzo zmotywowani, systematyczni i konsekwentni uczniowie, którzy wykazują własną inicjatywę i bardzo będą chcieli się nauczyć języka obcego. Jak mówi przysłowie „dla chętnego nic trudnego”, więc oczywiście możesz nauczyć się niemieckiego samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania, jeśli tylko będziesz miał do tego chęci i samozaparcie.

Nauka języka za granicą.

Najlepsze efekty przynoszą kursy językowe za granicą. Dzięki stałemu obcowaniem z językiem obcym oraz konieczności używania go w każdej sytuacji, nauka staje się bardziej efektywna. Zajęcia, w zależności od wybranego kursu,  odbywają się codziennie lub kilka razy w tygodniu. Podczas ich trwania uczestnik ma możliwość podszkolić swoją wiedzę z zakresu pisowni czy gramatyki. Wiedza praktyczna, poszerzanie zakresu słownictwa oraz poznawanie najbardziej przydatnych zwrotów odbywa się najczęściej poza zajęciami w salach lekcyjnych. Zdobywaniu takiej praktycznej wiedzy najlepiej służą wycieczki, zajęcia w „terenie” oraz codzienne czynności, jak zakupy czy na przykład droga na zajęcia. Tak naprawdę, uczestnicy takiego wyjazdowego kursu uczą się języka przez cały czas, każdego dnia i w każdej sytuacji.

Koszty takiej nauki wcale nie muszą być bardzo wysokie. Jest wiele szkół językowych, które oferują takie wjazdy w ramach wymiany między uczniami szkół z innych krajów. Wówczas korzystając z takiego programu wymiany koszty wyjazdu nie przekraczają 2000 zł miesięcznie, z wyżywieniem i zakwaterowaniem.

Mała pożyczka na zdobycie dużej wiedzy

Nauka języka niemieckiego wcale nie musi być kosztowna i często już niewielka suma wystarczy, by móc rozpocząć naukę. Jeśli nie chcesz czekać, aż w twoim domowym budżecie pojawi się wolna kwota na naukę niemieckiego, pomocna może okazać się mała pożyczka. To bardzo proste i szybkie rozwiązanie, by w krótkim czasie i bez zbędnych formalności uzyskać finansowanie, na przykład na naukę języków obcych.

Warto inwestować w siebie i w zdobywanie nowych umiejętności, ponieważ każda zdobyta wiedza może nam się przydać w życiu, często w najmniej spodziewanym momencie.