Kłopoty ze spłatą pożyczki? Jak sobie poradzić?

Największym problemem, jaki może popełnić osoba, która ma problemy ze spłatą pożyczki jest całkowite zaprzestanie jej spłaty. Dodatkowo dłużnicy w takich chwilach bardzo często unikają kontaktu z firmą, od której pożyczyli pieniądze – a to duży błąd.

Zgodnie z najnowszymi danymi BIG InfoMonitor, problem z terminowym płaceniem należności ma 6,2 proc. Polaków. Blisko 67 proc. wszystkich zaległych płatności to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych.

Nie chowaj głowy w piasek

Osoba, która ma problem ze spłatą pożyczki powinna przede wszystkim skontaktować się z firmą pożyczkową, w której ma zaciągnięte zobowiązanie. Należy to uczynić jak najszybciej i z tym nie zwlekać. Lepiej szybciej dogadać się z firmą pożyczkową niż narazić się na wysokie odsetki od niezapłaconej pożyczki.

Pamiętajmy, że wszystkie szczegóły związane z zaprzestaniem spłacania przez dłużnika pożyczki znajdują się w umowie, jaką zawarł on przy zaciąganiu pożyczki oraz w regulaminach firm pożyczkowych.

Co może zaproponować ci firma pożyczkowa?

Każdej firmie zależy przede wszystkim na tym, aby odzyskać swoje pieniądze. Dlatego też zgłaszając swój problem do takiej firmy, dłużnik może liczyć np. na wydłużenie okresu spłaty pożyczki. Taka operacja będzie jednak związana z doliczeniem dodatkowych kosztów do kwoty pożyczki.

 Nie spłacam pożyczki, co dalej?

Jeżeli dłużnik nie spłacił pożyczki, nie kontaktuje się z firmą pożyczkową, nie informuje jej o problemach ze spłatą i nie zostaną podjęte kroki służące wspólnemu rozwiązaniu sytuacji, od przeterminowanego zadłużenia zostaną naliczone odsetki karne.

W takiej sytuacji firma ponownie spróbuje skontaktować się z dłużnikiem oraz rozpocznie procedurę informacyjno – upominawczą. Jeżeli w dalszym ciągu dłużnik będzie unikał odbierania telefonów i innych kontaktów ze strony firmy pożyczkowej, wówczas zostanie mu wypowiedziana umowa, a sprawa skierowana zostanie do windykacji.

 Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Gdy przydarzy nam się problem ze spłatą szybkiej pożyczki, przede wszystkim przeanalizujmy swoje domowe wydatki i ograniczmy konsumpcję. Praktyczne porady nt. planowania domowego budżetu znajdziesz tutaj: https://www.pozyczkomat.pl/kategoria/budzet-domowy/jak-zaplanowac-budzet.

W poszukiwaniu oszczędności przeglądnijmy także swoje rzeczy i zastanówmy się, co z nich możemy sprzedać. Gdy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej, sprzedanie ich przez nas samych na pewno będzie dla nas bardziej korzystne finansowe, niż gdy zabierze się za to komornik.

Starajmy się także unikać nowego zadłużenia. Jednym z największych błędów dłużników jest to, że jedną pożyczkę próbują spłacić kolejną. Takie zachowanie nie jest dobre i może prowadzić do wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

Pamiętajmy także, że nawet z windykatorem można negocjować. Jeżeli więc popełniliśmy ten błąd, że unikaliśmy kontaktu z firmą pożyczką, to nie popełniajmy tego samego błędu z firmą windykacyjną. Z nią możemy wynegocjować m.in. zmniejszenie zadłużenia, rozłożenia go na możliwe do spłaty dla nas raty, czy też umorzenie odsetek karnych.