Jak wydostać się ze spirali kredytowej

Spirala kredytowa to realne zagrożenie, które może dotyczyć każdego, kto straci kontrolę nad swoimi finansami. Polega ona na zaciąganiu kolejnych kredytów i braniu pożyczek, bez spłaty wcześniejszych. Jak się z niej wydostać?

Rozwiązanie problemów finansowych nie należy do najprostszych, jednak przy odpowiednim nastawieniu i samodyscyplinie jesteś w stanie nie tylko odzyskać kontrolę nad wydatkami, ale również spłacić zaległe zobowiązania, a nawet odłożyć pewną kwotę gotówki.

Po pierwsze – nie pożyczaj

Zaciąganie kolejnego kredytu i branie następnej pożyczki na poczet spłaty zaległego zobowiązania to tylko pozorne wyjście z sytuacji. Cały czas bowiem będziemy musieli oddać pieniądze określonym instytucjom finansowym, od których zdecydowaliśmy się pożyczyć pieniądze.

Po drugie – szukaj możliwości oszczędzania

Bardzo ważnym etapem przy wychodzeniu ze spirali kredytowej jest ocena swojej bieżącej sytuacji finansowej. Polega ona na zestawieniu dochodów ze wszystkimi wydatkami oraz zobowiązaniami, które musimy uregulować. Mając obraz swoich dochodów i wydatków, postaraj się znaleźć obszary, w których jesteś w stanie zminimalizować koszty. Ograniczając swoje wydatki na jednej płaszczyźnie, będziesz mógł zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na spłatę raty kredytu, czy pożyczki.

Po trzecie – ustal kolejność działania

Mając na swoim koncie kilka zobowiązań finansowych, warto uszeregować je od tych, które musimy spłacić w pierwszej kolejności i w takiej kolejności je spłacać. Hierarchia w tym przypadku jest niezwykle ważna, bowiem może uchronić Cię przed dodatkowymi kosztami związanymi z naliczaniem karnych odsetek za nieterminowe uregulowanie zobowiązania.

Po czwarte – rozważ konsolidację

Jeżeli masz problem z uszeregowaniem wszystkich zobowiązań oraz z zapanowaniem nad zbliżającymi się terminami ich spłaty, warto rozważyć konsolidację. Konsolidując swoje zobowiązania w jedno, nie tylko zyskasz wygodę spłaty wyłącznie jednego długu, ale również czas spłaty zobowiązania może zostać odpowiednio wydłużony. Decydując się jednak na konsolidację zobowiązań musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami.