Jak podsumować całoroczne wydatki – jak zaplanować budżet na kolejny rok

Rok 2013 dobiega końca, dlatego w ostatnich dniach grudnia warto skłonić się do refleksji nad swoimi wydatkami minionych dwunastu miesięcy. Nie trzeba bowiem zgłaszać się do firmy zajmującej się księgowością, gdyż analizę swoich finansów możemy zrobić samodzielnie – wystarczy tylko kartka i długopis.

Od czego zacząć?

Podziel kartkę na poszczególne miesiące i zapisz kwoty dochodów ze stałych źródeł. Nie wliczają się w to nadgodziny, premie, zwroty podatku, ponieważ nie wpływają na nasze konto regularnie. Następnie, w kolumnie obok zapisz wszystkie stałe opłaty- za mieszkanie, wodę, gaz, media, koszt paliwa lub miesięczny bilet na komunikację miejską itp. Warto przez ostatni miesiąc zbierać wszelkie rachunki i paragony, żeby mniej więcej ustalić kwotę, jaką przeznaczamy na jedzenie, chemię gospodarczą, rozrywkę, usługi. Oczywiście, kwoty te mogą różnić się od siebie miesięcznie, natomiast należy oszacować, jak wysokie są zazwyczaj. Warto również uwzględnić w tym miejscu dodatkowe koszty, w tym wyjazdu na wakacje i wszelkie większe wydatki, związane np. z naprawą samochodu, remontem mieszkania czy zakupem sprzętów AGD.

 Plan na kolejny rok

Analiza podsumowująca wydatki w ciągu roku stanowi punkt wyjściowy, jeśli chodzi o planowanie budżetu na kolejne 12 miesięcy. Oprócz opłat związanych z utrzymaniem, warto również dodatkowo przemyśleć wszystkie planowane większe koszty, poniesione na rzecz wyjazdu na wakacje czy zakupu nowego samochodu, komputera, mebli. Nie wolno zapomnieć również o rezerwie finansowej na niespodziewane wydatki (np. awaria pralki, dopłaty do rachunków), które mogą się przydarzyć w nadchodzącym roku.

Poduszka finansowa

Przemyśl dokładnie swoje oszczędności. W życiu zdarzają się różne sytuacje. Czy posiadasz bowiem zabezpieczenie pieniężne, aby utrzymać bieżący standard życia w przypadku zmniejszenia dochodów czy nawet utraty pracy lub sfinansować skomplikowane leczenie? Warto stworzyć sobie tzw. „finansową poduszkę powietrzną”, która będzie zbiorem środków na „czarną godzinę”. Według niektórych źródeł każdy powinien mieć oszczędności o równowartości wydatków na życie w ciągu 8 miesięcy. W obecnych czasach bywa to dość trudne do osiągnięcia, natomiast należy bezwzględnie pamiętać, aby nie uszczuplać swojego funduszu awaryjnego przy byle jakiej okazji.

 Złote zasady oszczędzania

  • Porównuj ceny w różnych sklepach – te osiedlowe często są droższe niż duże markety.
  • Zamiast stołować się na mieście, gotuj w domu.
  • Wybieraj się na zakupy wyłącznie w konkretnym celu, z ustaloną wcześniej listą.
  • Wyłączaj nieużywane urządzenia elektryczne i zainwestuj w żarówki energooszczędne.

 Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w oszczędzaniu pieniędzy oraz planowaniu codziennych wydatków i tym samym sprawią, że lepiej zapanujesz nad budżetem domowym.