eco dom

Dom energooszczędny – opłaca się budować?

Większość osób na etapie wyboru projektu domu, skupia się jedynie na kosztach jego wybudowania. Oczywiście jest to mocny argument na samym początku inwestycji, gdy wydatki związane z budową rosną w oczach, ale co w późniejszych latach. Czy nie lepiej myśleć przyszłościowo, zadbać o swoją przyszłość i od razu zainwestować w nowoczesne rozwiązania budowlane i oszczędzać na kosztach utrzymania przez wiele lat. Zobacz, czy opłaca się sięgnąć po projekt domu energooszczędnego.

Co cechuje dom energooszczędny

Dom energooszczędny to taki, którego ogrzewanie pochłania zdecydowanie mniej energii niż w przypadku budynku standardowego, czyli wybudowanego tak, żeby spełniał wymagania dotyczące ochrony cieplnej zapisane w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nie każdy dom wybudowany w nowoczesnej technologii jest domem energooszczędnym. Aby zasłużyć sobie na takie miano, dom musi posiadać kilka charakterystycznych cech:

• do jego budowy wykorzystywane są odpowiednie materiały budowlane
• budowany najczęściej na bryle prostokąta, z jednospadowym dachem, bez wykuszy i lukarn
• nieduża powierzchnia użytkowa
• gruba warstwa izolacyjna ścian od 12 cm do nawet 25 cm
• izolacja termiczna dachu minimum 20 cm
• okna trzyszybowe, z ramami z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi, o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła U
• dobrze przemyślany układ pomieszczeń, czyli od północy znajdują się jedynie te o funkcji pomocniczej – na przykład schowek, garderoba, pomieszczenie techniczne, garaż
• dobra wentylacja w postaci rekuperacji
• w domach energooszczędnych unika się projektowania balkonów, których płyta jest połączona ze stropem, ponieważ może to powodować straty ciepła, unika się również rozwiązań które mogłyby powodować mostki termiczne, odpowiedzialne za utratę ciepła.

Koszty budowy domów energooszczędnych maleją

Domy energooszczędne uważane są za bardzo drogie w budowie, dlatego też tego typu projekty wciąż są rzadko wybierane. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ wybudowanie domu energooszczędnego pochłania od 15% do nawet 25% więcej środków finansowych niż budowa domu tradycyjnego.

Możemy jednak zauważyć, że z biegiem lat ta różnica zaczyna maleć. Szacuje się, że już za kilka lat zmaleje do poziomu 10% i domy energooszczędne staną się o wiele bardziej popularne. Przemawiają za tym nie tylko argumenty ekologiczne, ale przede wszystkim energooszczędne.

Ludzie zaczynają myśleć przyszłościowo, chcą zestarzeć się w domach, które będą w stanie utrzymać z emerytury. Nie chcą martwić się, czy będzie ich stać na zakup zimą kilku ton węgla, by nie marznąć.

Oszczędność na kosztach utrzymania

Największą zaletą domów energooszczędnych jest właśnie możliwość zmniejszenia do minimum kosztów ich utrzymania. Koszty budowy takich domów bardzo szybko się zwracają, ponieważ koszty eksploatacji są znacznie mniejsze niż w domach, które nie posiadają cech domu energooszczędnego.

Korzyści ekonomiczne, wynikające ze zmniejszonego zapotrzebowania na energię do ogrzewania dobrze ocieplonych domów są tutaj kluczowym argumentem. Założenie jest przecież takie, że większy koszt wybudowania domów energooszczędnych powinien szybko zwrócić się w postaci mniejszych rachunków za jego ogrzewanie.

Przy dobrze ocieplonym domu energooszczędnym, koszty jego ogrzewania mogą być nawet o 50% mniejsze niż w przypadku domu o podobnej powierzchni, ale wybudowanego tradycyjną metodą. To na pewno silny argument, który warto wziąć pod uwagę.