Nie daj się oszukać. Sprawdź, zanim podpiszesz!

Nie podpisuj bez czytania, dokładnie zapoznaj się z umową, dopytuj, jeżeli czegoś nie rozumiesz, nie bierz pożyczki, jeżeli nie jesteś pewien firmy – niemal w każdym poradniku odnośnie chwilówek można spotkać te podstawowe zasady. Nadal jednak wielu pożyczkobiorców o nich nie pamięta.

W związku z tym Związek Firm Pożyczkowych postanowił ruszyć z akcją „Zanim podpiszesz”, której celem jest zwrócenie uwagi na to, aby dokładnie zapoznawać się z zapisami w umowach pożyczkowych i aby korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych i uczciwych pożyczkodawców, a przede wszystkim dokładnie czytać umowy pożyczkowe.

4 kroki do bezpiecznej pożyczki

 Związek Firm Pożyczkowych wymienia 4 kroki, jakie trzeba podjąć, zanim zdecydujemy się podpisać umowę o pożyczkę z wybraną firmą pożyczkową. Oto one:

  1. Sprawdź wiarygodność firmy.
  2. Policz całkowity koszt pożyczki.
  3. Dokładnie przeczytaj umowę.
  4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.

Szczególnie uważnym należy być przy zaciąganiu szybkich pożyczek przez internet. Wiarygodność firmy można sprawdzić m.in. na stronach ZFP, gdzie wymienione są firmy pożyczkowe współpracujące ze Związkiem i przez niego polecane.

ZFP wymaga od nich m.in.:

  • jawnych i prostych umów, które są standardem w rzetelnym firmach,
  • wzory regulaminów, tabel opłat i umowy muszą być łatwo dostępne na stronach internetowych,
  •  umowy powinny być napisane możliwie prostym i zwięzłym językiem,
  •  firma nie może stosować ukrytych opłat, ani bezzwrotnych prowizji za rozpatrzenie wniosku.

Warto także zajrzeć na listę ostrzeżeń KNF, gdzie wpisywane są te firmy pożyczkowe, co do których wystosowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 Polak nie uczy się na błędach

Mimo wielokrotnego przypominania pożyczkobiorcom o tym, aby dokładnie czytali umowy i nie korzystali z usług nieznanych firm, nadal wielu Polaków pada ofiarami nierzetelnych firm pożyczkowych.

Firmę, która chce nas oszukać jest stosunkowo łatwo rozpoznać: takie podmioty najczęściej nie udostępniają wcześniej umowy klientom lub wymagają jej szybkiego podpisania już na pierwszym spotkaniu.

Dlatego aby podnieść świadomość finansową Polaków w zakresie korzystania z usług firm pożyczkowych, ZFP prowadzi działania i kampanie, w ramach których można skorzystać m.in. z bezpłatnego numeru telefonu (800 706 813), pod którym konsument może uzyskać bezpłatną, praktyczną i fachową pomoc w razie wątpliwości na temat kredytu konsumenckiego i oferty instytucji pozabankowych.

Do dyspozycji jest także adres e-mail: prawnik@zfp.org.pl , gdzie oferowane są bezpłatne porady prawne, a w sytuacjach spornych można poprosić o mediacje.

To jednak nie wszystkie działania ZFP. Już w styczniu startuje System Bezpieczny Dowód, który pozwoli zabezpieczyć dokumenty przed nieautoryzowanym wnioskowaniem o pożyczkę. Będzie on dostępny w ramach Rejestru Firm Pożyczkowych, który będzie pierwszym publicznym katalogiem firm prowadzących działalność pożyczkową w Polsce.