portfel

Jak bezpiecznie korzystać z e-portfela w telefonie?

Jeszcze kiedyś wizja płacenia za zakupy telefonem była czarną magią, a dziś jest po prostu bardzo wygodną formą płatności, z której korzystają miliony ludzi. E-portfel w telefonie bardzo ułatwia wykonywanie codziennych transakcji, ale czy jest to bezpieczny sposób? Jeśli odpowiednio zabezpieczysz swoje konto przed złodziejami, będziesz mógł spać spokojnie i nie obawiać się utraty swoich oszczędności. Zobacz, jak bezpiecznie korzystać z e-portfela w telefonie.

Nie dziel się z nikim informacjami o swoich loginach i hasłach

Najczęściej ofiarami wyłudzeń stają się osoby, które same, często nieświadomie podają osobom trzecim dane, które powinny być znane tylko im, jak na przykład login i hasło do aplikacji bankowych. To bardzo duży błąd, który może kosztować nas włamanie na nasze konto i utratę oszczędności. Systemy i aplikacje bankowe, z których korzystamy w naszym telefonie, w tym również e-portfel są bardzo bezpieczne, jednak ty również powinieneś dołożyć wszelkich starań, by takie pozostały.

Pamiętaj, by nigdy nie podawać osobom trzecim, zwłaszcza nieznajomym danych na temat loginów, pinów,  kont bankowych i aplikacji, które masz w telefonie. Takie informacje powinny być znane tylko tobie, to zapewni bezpieczeństwo twoim transakcjom.

Bardzo częstym błędem jest także zapisywanie tych poufnych informacji w naszych komórkach. Telefony bardzo często służą nam za notatniki i nie ma w tym nic złego, ale powinieneś zwrócić uwagę na to jakie dane w nim zapisujesz. W momencie zagubienia lub kradzieży telefonu, złodziej ma bardzo łatwy dostęp do twojego konta i aplikacji bankowych, a znając loginy i hasła może bardzo szybko pozbawić cię wszystkich oszczędności.

W telefonie również powinieneś mieć zainstalowany antywirus

Aby ochronić swój telefon przed podejrzanymi aplikacjami i przede wszystkim wirusami, które w dzisiejszych czasach przekazywane mogą być na wiele sposobów, powinieneś zainstalować w swoim telefonie antywirus. Są one instalowane głównie w komputerach, co nikogo nie zaskakuje i każdy widzi konieczność wprowadzenia takich środków ostrożności, jednak nie każde wie, że w smartfonie również powinniśmy mieć zainstalowana taką ochronę przed wirusami. Oczywiście żaden z dostępnych na rynku antywirusów nie jest w stanie w 100% ochronić twojego telefonu i danych, które się w nim znajdują, dlatego nie możesz wyłączać swojej czujności i instalować podejrzanych aplikacji, które mogą zawierać wirusy.

Czytaj także: bezpieczeństwo danych w laptopie

Nim zainstalujesz kolejną aplikację w telefonie, sprawdź czy jest bezpieczna

Przed zainstalowaniem każdej nowej aplikacji w twoim telefonie, powinieneś sprawdzić, czy jest ona bezpieczna. Nie warto ściągać aplikacji z podejrzanego źródła i instalować ich na swojej komórce, ponieważ mogą one zawierać wirusy, które będą między innymi zakłócać prawidłowe działanie twojego telefonu lub przechwytywać dane, nawet te które powinny być poufne. Uważaj również na podejrzane maile i wiadomości, które również mogą zawierać wirusy.

Ogranicz ryzyko i ustaw limity płatności

Sam wiesz najlepiej ile pieniędzy wydajesz w ciągu dnia i ile transakcji dokonujesz. Jeśli nie są to kwoty wyższe niż na przykład 500 zł, ustaw właśnie taki limit dla płatności dokonywanych z e-portfela. Wprowadź również limit na ilość transakcji, który będzie dodatkowym zabezpieczeniem i utrudnieniem dla potencjalnego złodzieja. W każdej chwili będziesz mógł oczywiście dowolnie zmniejszyć te limity i zwiększyć, gdy na przykład będziesz chciał zrobić droższy zakup. Wprowadzanie takich limitów może utrudnić złodziejom kradzież większej gotówki z twojego konta i zmniejszy ryzyko pozbawienie cię wszystkich oszczędności.

Dokonywanie mobilnych płatności dzięki technologii NFC oraz bankowych aplikacji mobilnych jest bezpieczne i jeśli wykażemy odrobinę zdrowego rozsądku i będziemy czujni, naszym finansom nic nie grozi. To przecież bardzo wygodne, że możemy płacić  telefonem i traktować go jak kartę płatniczą, zwłaszcza jeśli zapomnimy zabrać ze sobą tradycyjnego portfela.