zarządzanie domowym budżetem

Aplikacje do zarządzania domowym budżetem

Urządzenia mobilne to nie tylko gadżety do gier, śledzenia Facebooka lub robienia selfie. Smartfony pozwalają na zainstalowanie i wykorzystanie wielu aplikacji użytkowych np. nawigacji, informujących o korkach, kontrolach drogowych.

Zarządzanie domowym budżetem przy pomocy aplikacji

Wszyscy wiedzą, że domowy budżet powinien się bilansować, czyli wydatki nie powinny przewyższać dochodów. Bardzo często zdarza się jednak, że po otrzymaniu wypłaty robimy dużo zakupów, regulujemy stałe rachunki (czynsz, prąd, gaz, telefon itp.), a pod koniec miesiąca brakuje nam środków. Do kolejnej wypłaty ograniczamy stałe wydatki do minimum.

Nieprzewidziane koszty wymagają jednak w takiej sytuacji zaciągnięcia pożyczki (u bliskich lub w odpowiedniej firmie) albo kredytu bankowego, a to oznacza pogorszenie bilansu w kolejnym miesiącu. Można temu przeciwdziałać, np. instalując aplikację na smartfon pomagającą kontrolować domowe wydatki. Aplikacji takich jest bardzo dużo, a ich funkcje są zróżnicowane.

Budżet Domowy

To bardzo ciekawa aplikacja na komputer i urządzenia mobilne. Pozwala na kategoryzowanie wydatków, ich planowanie, importowanie wyciągów bankowych z wielu banków. Praca z programem polega na zdefiniowaniu (zaplanowaniu) wydatków w poszczególnych kategoriach. Potem w trakcie miesiąca możemy sprawdzać stopień realizacji planu. Ciekawą funkcją programu jest wykazywanie ukrytych wydatków, czyli potencjalnych oszczędności. Mogą one wynieść nawet 30% budżetu domowego. Aplikacją można zarządzać anonimowo.

Money Zoom

To bardzo przyjazna aplikacja o ładnym wyglądzie. Podobnie jak w poprzedniej, planujemy wydatki w poszczególnych kategoriach (kopertach) i w ciągu okresu rozliczeniowego kontrolujemy, ile już wydaliśmy i ile jeszcze możemy wydać. Ciekawą opcją jest możliwość zdefiniowania celu, na który chcemy oszczędzać i monitorować postępy w dążeniu do osiągnięcia celu.

Kontomierz

Popularna aplikacja pozwalająca na importowanie danych z kilkunastu kont bankowych. Program automatycznie przypisuje wydatki do określonej kategorii, możemy także zmieniać ją ręcznie. Sami definiujemy wydatki w poszczególnych segmentach, a w razie zbliżania się do określonego limitu, aplikacja wysyła ostrzeżenie.

Wszystkie te aplikacje są bezpłatne i bezpieczne. Zestawienia tabelaryczne i kolorowe wykresy pozwalają na różnorodne analizy i skuteczną kontrolę budżetu domowego.