tankowanie

6 sytuacji w których marnujesz benzynę

Ceny benzyny są bardzo wysokie i wciąż rosną. Niestety bardzo przekłada się to na wzrost kosztów podróżowania samochodem. Co można zrobić, by chociaż w pewnym stopniu zmniejszyć wydatki związane z użytkowaniem samochodu? To proste, zacznij oszczędzać benzynę. Zobacz, jakich sytuacji podczas użytkowania samochodu należy unikać, by nie marnować benzyny.

Niedynamiczna jazda

Aby nie marnować benzyny należy starać się jeździć bardzo dynamicznie. Oznacza to, że z wyprzedzeniem trzeba zmieniać biegi, nie hamować gwałtownie i zawsze dopasowywać prędkość to warunków na drodze, tak by uniknąć nagłych wzrostów i spadków prędkości. Niestety jeżdżąc głównie po mieście taka dynamiczna jazda może być prawdziwym wyzwaniem, jednak na dłuższych trasach na pewno sprawdzi się ta metoda i pozwoli na duże oszczędności benzyny.

Zbyt szybko, zbyt wolno

Bardzo szybka jazda to również znacznie większe spalanie. To wiedzą chyba wszyscy, jednak czy wiesz, że również zbyt wolna jazda samochodem może marnować benzynę? Wolna jazda na wysokim biegu lub na zbyt wolnym przyspieszaniu również powoduje marnowanie paliwa. Dlatego pamiętaj, by w każdej sytuacji dopasować optymalną prędkość do odpowiedniego biegu i możliwości swojego samochodu.

Częste zatrzymywanie się i ruszanie

Najwięcej benzyny marnujemy podczas jazdy po mieście. Nic dziwnego, światła, znaki stopu, a także wzmożony ruch i korki zmuszają nas do zatrzymywania się i ponownego ruszania. To właśnie podczas ruszania samochód zużywa bardzo dużo benzyny. Oczywiście są sytuacje, gdy postój jest konieczny i tutaj nie możemy myśleć o oszczędnościach tylko o naszym bezpieczeństwie, jednak są również sytuacje w których można nieco zaoszczędzić na benzynie, na przykład, gdy dojeżdżamy do sygnalizacji świetlnej i z daleka widzimy zmianę światła na pomarańczowe. Po co na pełnym gazie dojeżdżać do sygnalizatora, zatrzymywać się i czekać na zielone. Można przecież ściągnąć nogę z gazu, zredukować bieg, zmniejszając prędkość i powoli dojechać do wyznaczonego miejsca. W tym czasie światło będzie już zielone, a ty nie będziesz musiał zatrzymywać się i ponownie ruszać.

Zbyt wysokie obroty silnika

Właściwe operowanie biegami również może przyczynić się do dużych oszczędności benzyny. Zbyt wysokie obroty silnika to również mniej oszczędna jazda i większe spalanie. Warto więc właściwie dobierać biegi i częściej korzystać z tych wyższych. Pamiętaj, że im wyższe obroty silnika tym również większe spalanie, dlatego nie czekaj aż twój samochód zacznie błagalnie wyć
i wrzuć na wyższy bieg.

Krótka jazda

Jeśli chcesz jechać samochodem po świeże bułki do sklepu, a sklep znajduje się tuż za rogiem, to pamiętaj, że w ten sposób marnujesz benzynę. Podczas takich krótkich tras auto nie zdąży się rozgrzać i chociaż przejedziesz zaledwie kilka kilometrów to spali sporo benzyny.

Zły stan auta

Bardzo często samochód zużywa zbyt dużo benzyny, mimo iż staramy się jeździć ekonomicznie. Powodem może być jego zły stan techniczny. Jeśli nie robisz regularnych przeglądów, nie wymieniasz oleju i filtrów, twoje auto może spalać znacznie więcej benzyny. Oczywiście jazda niesprawnym autem to również duże niebezpieczeństwo dla ciebie i pozostałych pasażerów, dlatego pamiętaj, by regularnie serwisować i badać stan techniczny swojego samochodu.