Kredyty i pożyczki

Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego o kredytach – jak uzyskać, jak zmniejszyć ratę, jakie są różnice między kredytami a pożyczkami, które rozwiązanie okaże się dla Ciebie bardziej korzystne. Zapraszamy serdecznie!

Dodatkowy zastrzyk gotówki marzył się pewnie wielu z nas. Kredyty, pożyczki, chwilówki, sprzedaż na raty – o wiele łatwiej jest zaciągnąć zobowiązanie niż je spłacić. Na kredytobiorców czeka gąszcz formalnych zawiłości, przez który nie każdy potrafi bezproblemowo przejść. Powinno się do nich podchodzić odpowiednio przygotowanym – co trzeba wiedzieć o kredytach i pożyczkach?

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Codziennie atakują nas fantazyjne reklamy z najlepszymi pożyczkami i kredytami, bardzo łatwo możemy pomylić pożyczkę z kredytem. W przypadku kredytu jedną ze stron umowy kredytowej musi być bank lub Społeczne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (kredyty podlegają Prawu bankowemu), natomiast w pożyczki może udzielić każda osoba lub instytucja (pożyczki podlegają przepisom Kodeksu cywilnego).

Kredytobiorca pobiera kredyt na określony w umowie cel i zobowiązuje się oddać kredyt z odsetkami w ramach wcześniej wyznaczonego terminu. Kredyt musi być koniecznie potwierdzony umową pisemną, tymczasem w przypadku pożyczek umowa musi zostać sporządzona na piśmie obowiązkowo tylko wtedy, kiedy kwota pożyczki przekracza 500 zł (choć wiadomo, że każda pożyczka, nawet od sąsiada, powinna zostać potwierdzona na piśmie – na wszelki wypadek).

Odsetki, prowizje i opłatyaudyt informatyczny

Umowa kredytu, w przeciwieństwie do pożyczki, musi być umową odpłatną, co oznacza, że bank lub SKOK musi poinformować kredytobiorcę w umowę o wszelkich opłatach, odsetkach i prowizjach. Teoretycznie umowa pożyczki jest nieodpłatna, ale praktycznie pożyczki również są oprocentowane i również zawierają pewne prowizje. Klientów banków najbardziej powinna interesować RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która zawiera całkowite koszty ponoszone przed konsumenta. Jeżeli jest ona wysoka, oznacza to, że oferta jest droga i być może uda się nam znaleźć tańszą.
Z punktu widzenia prawnego, pieniądze udzielone kredytobiorcy w ramach kredytu nie stają się jego własnością, natomiast pieniądze przekazane pożyczkobiorcy – już tak.

Spłacanie kredytu lub pożyczki

Zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki, możliwa jest wcześniejsza spłata zadłużenia – częściowa lub całkowita. Odpowiednie regulacje finansowe w związku z ewentualną wcześniejszą spłatą znajdują się w umowach kredytowych i pożyczkowych. W niektórych przypadkach kredytów instytucje finansowe mogą pobrać prowizje za wcześniejszą spłatę.
W trudnej sytuacji finansowej, bazując na przepisach w umowie kredytowej lub pożyczkowej, można złożyć odpowiedni wniosek o przesunięcie terminu spłaty kredytu lub pożyczki, ale trzeba wiedzieć, że może to spowodować dodatkowe koszty – najczęściej jednorazową opłatę z powodu nieterminowości w regulacji rat.

Kredyt czy pożyczka – co bardziej się opłaca?

Czasami trudno rozróżnić w ofertach banków kredyt od pożyczki, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia np. z kredytem konsumenckim, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. W praktyce nie spotyka się raczej pożyczek bez odsetek – to, czy bardziej opłaca się kredyt, czy pożyczka, zależy od opłat, spoczywających na barkach kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy podliczyć dokładnie odsetki i wysokość rat, aby spłaty nie były za wysokie i żeby przede wszystkim były na naszą kieszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.