Gdzie tanio spędzić urlop?

Choć sezon urlopowy w pełni, to wciąż wielu z nas nie zaplanowało jeszcze wyjazdu. Warto jednak powoli zacząć o tym myśleć, aby móc zarezerwować miejsca w dogodnym dla nas miejscu i czasie. Dobrze też rozważyć ile możemy wydać i czy taka suma pieniędzy wystarczy aby zrealizować nasze marzenia o idealnym urlopie.

 Jakie kraje są najtańsze?

W zestawieniach cen europejskich kurortów najdrożej wypada Dania, a tylko odrobinę mniej zapłacimy w Szwecji. Nieco taniej wypoczniemy wybierając się w popularne wakacyjne kierunki, takie jak Włochy, Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności powinniśmy wybrać Grecję, Rumunię lub najlepiej – najtańszą Bułgarię. Nie należy też zapominać o możliwości spędzenia urlopu w Polsce. Jest to zdecydowanie duża oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu, który poświęcamy na podróż. Warto też dodać, że wg badań Eurostatu, polskie kempingi są najtańsze w Europie.

 Jaki typ zakwaterowania najlepiej wybrać?

Jeśli już zdecydujemy się na urlop w Polsce, należy po pierwsze zastanowić się w jakim regionie kraju go spędzimy, a następnie rozważyć wszystkie możliwe opcje noclegowe. Jeśli nie jesteśmy nastawieni na atrakcje hotelowe i nie boimy się wypoczynku na łonie natury, możemy wybrać pole namiotowe. Tam ceny za jedną osobę wahają się od 8 do 20 zł, bardzo często jednak trzeba dodać do tego opłatę za rozbicie namiotu (6-14 zł) albo miejsce dla przyczepy kempingowej (14-21 zł). Należy też pamiętać, że rzadko się zdarza, aby wszystkie opłaty były w cenie naszego pobytu. Często więc będziemy musieli dopłacić za wzięcie naszego pupila (ok. 5 zł) czy podłączenie do prądu (ok. 10 zł).

Jeśli nie zależy nam na ekskluzywnych rozrywkach hotelowych i wystawnych ucztach, ale jednak wolelibyśmy mieć własne łóżko, możemy wybrać pokój w hotelu dwugwiazdkowym, przykładowo w Zakopanem, za pokój dwuosobowy zapłacimy od 160 do 190 zł. Jeśli natomiast standard hotelu jest dla nas bardzo ważny i chcemy wykupić miejsce w hotelu co najmniej czterogwiazdkowym, to za pokój dwuosobowy będziemy musieli zapłacić od 360 do 500 zł. Warto pamiętać również o możliwości spania w hostelu, tam za nocleg zapłacimy zwykle ok. 35 zł za osobę, trzeba jednak mieć na uwadze, że ceny mogą się różnić, w zależności od tego ile jest miejsc w pokoju.

 To, którą z tych opcji wybierzemy, zależy tylko od naszych preferencji oraz domowego budżetu, warto jednak pamiętać, że możliwości jest bardzo dużo i nie zawsze trzeba wybierać najbardziej popularny hotel w mieście.