waist-bags

Jak oszczędzać każdego dnia?

Oszczędzanie kojarzy nam się z wielkimi przedsięwzięciami, wyrzeczeniami i mozolnym odkładaniem małych sum do skarbonki, by w końcu spełnić swoje marzenie. Jednak warto wiedzieć, że istnieją sposoby na oszczędzanie… codziennie. Dodatkowo nie poświęcimy na nie zbyt wiele czasu. Jak to zrobić? Oto recepta na sukces.

Rachunek oszczędnościowy

Wiele banków ma w swojej ofercie konta oszczędnościowe, niezależne od tych, z których wypłacamy pieniądze. Wystarczy utworzyć stałe zlecenie i co tydzień czy miesiąc przelewać kilka procent ze zwykłego rachunku. Dzięki temu nie odczujemy zbytnio upływu pieniędzy z konta, a nasze oszczędności będą systematycznie rosnąć.

Tylko gotówką

Gdy płacimy kartą, łatwiej nam wydawać duże sumy pieniędzy. Warto więc spróbować wypłacić określoną sumę w bankomacie, a kartę zostawić w domu lub zabrać ją tylko „na wszelki wypadek”. Widząc ubywające z portfela pieniądze, powstrzymamy się od ich nadmiernego wydawania.

Lista zakupów

Idąc na zakupy z listą, mamy większą pewność, że kupimy tylko to, co jest nam potrzebne. Warto więc przed każdymi zakupami wypunktować niezbędne artykuły, a co miesiąc wypisać na niej planowane większe wydatki. Dobrym ruchem jest również odłożenie zakupu „zachcianek” o kilka dni – być może wtedy potrzeba posiadania produktu nie będzie już tak silna.

Spłata długów

Jeśli mamy jakieś zadłużenia, ich szybka spłata pozwoli uratować nieco oszczędności. Warto zdecydować, który kredyt pochłania najwięcej miesięcznych zarobków i zacząć właśnie od niego. Efektem będzie szybsza spłata pozostałych zadłużeń – albo po prostu więcej pieniędzy w portfelu.

Planowanie budżetu

Zaplanowanie miesięcznego budżetu pozwoli zapanować nad wydatkami. Przeznaczmy odrębne rubryki na zakupy spożywcze, ubrania, czynsz, paliwo, bilety komunikacji miejskiej itp. Zapiszmy sumę, jaką chcemy wydać na daną kategorię, a następnie uzupełniajmy kolejne wydatki. Pod koniec miesiąca sprawdźmy, czy zmieściliśmy się w budżecie. Jeśli nie – w następnym możemy spróbować nieco zmniejszyć wydatki. Wkrótce będziemy w stanie tak zaplanować budżet, że co miesiąc zostanie nam trochę oszczędności.

Czasem wystarczy drobna zmiana codziennych przyzwyczajeń, by nieco oszczędzić. Warto więc zastanowić się, co możemy zrobić dla kondycji naszych finansów… i wcielić plan w życie. Możemy na tym bowiem jedynie zyskać.