Ikona wpisu

Jak opracować budżet domowy?

Skrupulatnie opracowany budżet domowy to nie tylko przejęcie kontroli nad swoimi przychodami i wydatkami, ale również sposób na oszczędzanie. Od czego zacząć opracowywanie miesięcznego planu finansowego, co powinien zawierać, jak go przestrzegać oraz po co w ogóle go prowadzić?

Budżet domowy to comiesięczne zestawienie dochodów z wydatkami, które daje obraz bieżącej sytuacji finansowej, a także pomaga zarządzać środkami pieniężnymi w danym gospodarstwie domowym.

Po co mi budżet domowy?

Jak już zostało powiedziane we wstępie, planowanie budżetu domowego przydaje się w ogólnie rozumianym zarządzaniu środkami finansowymi. Sporządzając budżet będziesz wiedzieć ile dokładnie zarabiasz, ile pieniędzy wydajesz co miesiąc i na co. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak dużo pieniędzy możesz wydać w zbliżającym się miesiącu. Obraz, który otrzymasz zestawiając wszystkie kwoty pozwoli Ci znaleźć obszary, w których jesteś w stanie zaoszczędzić.

Od czego rozpocząć przygotowanie budżetu?

Zanim zabierzesz się za faktyczne opracowanie budżetu, określ swój cel. Zastanów się, dlaczego potrzebujesz uporządkować swoje finanse i niech ten cel Ci przyświeca zarówno w momencie jego przygotowywania, jak również w trakcie jego realizacji w ciągu całego miesiąca.

W kolejnym kroku musisz wybrać formę, w jakiej chcesz prowadzić budżet. Możesz w tym celu wykorzystać tradycyjny zeszyt, kartkę papieru, elektroniczne arkusze kalkulacyjne lub specjalnie opracowane programy przeznaczone do prowadzenia budżetu domowego, które z łatwością znajdziesz w Internecie.

Pierwszym etapem faktycznego opracowania budżetu jest podział naszych wydatków na kategorie, np. opłaty stałe, jak wszelkiego rodzaju rachunki, czynsz, bilet miesięczny na komunikację miejską itp. oraz te zmienne – jedzenie, odzież, rozrywka, itd.

Planuj wydatki

Wiesz już na co i ile wydajesz. Teraz przyszedł czas zaplanować kolejny miesiąc. Niepodważalną zasadą, której bezwzględnie musisz się trzymać podczas planowania budżetu jest fakt, że wydatki nie powinny przekraczać dochodów. Jeżeli jednak pomimo skrupulatnie prowadzonego budżetu zaskoczą Cię nieplanowane wydatki i zdecydujesz się na szybką pożyczkę gotówkową, jej spłatę koniecznie uwzględnij w opracowywaniu budżetu na kolejny okres tak, aby terminowo ją spłacić.

Napisz swój budżet

Plan finansowy musi posiadać pisemną wersję. Jego opracowywanie w myślach nie ma sensu, bowiem przy pierwszej okazji z pewnością zapomnisz to, co sobie zaplanowałeś. Swoje dochody i planowane wydatki, odpowiednio podzielone na kategorie, miej zawsze pod ręką, tak, aby w każdej chwili móc się do niego odwołać.

Zbieraj rachunki

Zbieranie rachunków, paragonów pozwoli Ci łatwo i szybko podsumować miesiąc. Aby żaden paragon się nie zagubił, zaopatrz się w pudełko, koszyk, kopertę lub teczkę. Na tej podstawie będziesz również w stanie jeszcze dokładniej zaplanować swoje wydatki na kolejny miesiąc.