Ile kosztuje życie studenta? Tajniki studenckiego budżetu i oszczędzania

Studia to czas pomiędzy szkołą a dorosłością, który łączy oba etapy życia Często jest to okres imprez i względnej beztroski, przeplatany nauką i koniecznością podejmowania ważnych decyzji. Jako że światem rządzi pieniądz, to i w tej mieszance istotnym czynnikiem są finanse.

Studencki budżet najczęściej postrzegany jest jako bardzo ograniczony i wspierany zwykle pracą dodatkową oraz portfelem rodziców. Jeśli studiujesz lub niedługo będziesz, warto zastanowić się, jak zarządzać swoim budżetem i efektywnie korzystać z wielu ofert finansowych przygotowanych specjalnie dla studentów.

Ile kosztuje utrzymanie studenta?

Przeważnie harmonogram studiów (szczególnie w pierwszych latach nauki na uczelni) nie pozwala studentom na poważne zaangażowanie się w pracę, dlatego jeśli żak podejmuje się już jakiegoś zajęcia, jest ono raczej dorywcze. Finanse mogą być wspierane za pomocą stypendiów naukowych, jednak udaje się je zdobyć tylko grupie najlepszych, przy jednocześnie wysokich progach uprawniających do ich otrzymania. Często nie są to także wysokie kwoty, które mogłyby stać się substytutem pracy zarobkowej. Z tego względu głównym źródłem funduszy przeznaczanych na życie studenta są pieniądze otrzymywane od rodziców.

Sporą część miesięcznego budżetu żaka stanowi koszt wynajęcia miejsca do zamieszkania. Najtańszą możliwością jest ulokowanie się w akademiku, niemniej liczba chętnych przekracza liczbę dostępnych pokoi, dlatego alternatywą takiego rozwiązania jest stancja. Można zatem spodziewać się średniego wydatku rzędu 350 – 500 zł za osobę, w zależności od miasta, dokładnej lokalizacji mieszkania oraz jego standardu. Z pewnością większą kwotę zapłaci osoba, której zależy na pokoju jednoosobowym w mieszkaniu o wysokim standardzie. Kolejne fundusze należy przeznaczyć na wyżywienie, którego koszt różni się w zależności od potrzeb, wynosząc nawet około 800 – 900 zł, jeżeli założymy, że student nie przepada za gotowaniem w domu i nie przejmuje się oszczędzaniem na zakupach – w przeciwnym wypadku można sporo zaoszczędzić. Należy również wziąć pod uwagę pozostałe wydatki obejmujące dojazdy na uczelnię i powroty do domu, rozrywkę czy artykuły chemiczne.

Domowy budżet – Excel uporządkuje wydatki

Zdając sobie sprawę z ilości różnych wydatków i jednocześnie nie największego budżetu, warto przygotować proste narzędzie, które pomoże nam nadzorować nasze domowe finanse. Program Excel doskonale sprawdzi się w tym zadaniu. Pozwala on na utworzenie tabeli naszych wydatków, dzięki czemu uświadomimy sobie, na co przeznaczamy największą część pieniędzy i będziemy w stanie precyzyjniej określić obszary, w których możemy oszczędzić.

Alternatywne źródła finansów

Istnieje kilka możliwości, z których może skorzystać student, potrzebując przypływu funduszy lub też zastanawiając się, gdzie ulokować pieniądze, aby zarobić na odsetkach.

1. Część żaków decyduje się na kredyt studencki, który udzielany jest na specjalnych zasadach. Jego istotą jest możliwość rozpoczęcia spłaty rat po dwóch latach od zakończenia nauki na uczelni, przy jednoczesnym otrzymywaniu comiesięcznej transzy w wysokości 600 zł – oprócz przerwy wakacyjnej

2. Interesującym rozwiązaniem jest także pożyczka dla studenta, którą można zaciągnąć w wielu instytucjach bankowych czy finansowych, jak Pożyczkomat.pl. Większość tego typu pożyczek jest możliwa w momencie, kiedy student posiada stały dochód oraz konto bankowe.

3. Wszystkie największe banki mają w swojej ofercie również konta oszczędnościowe oraz lokaty krótkoterminowe dla studentów, dzięki którym można pomnażać swoje pieniądze. Warto więc zwrócić uwagę szczególnie na oprocentowanie tegoż konta czy lokaty, które różni się w zależności od banku, a ma decydujący wpływ na ilość naszych funduszy.

Warto przeanalizować dokładnie wszystkie możliwości. Z pewnością pomocny w tej sprawie okaże się portal studencki czy też forum, na którym znajdziemy tego typu informacje, aby następnie udać się do wybranych banków i instytucji.