Ikona wpisu

Codzienne oszczędzanie pieniędzy

Oszczędny tryb życia wcale nie musi wiązać się z szeregiem wyrzeczeń. Oszczędzanie pieniędzy to prawdziwa sztuka, której nauka wymaga czasu. Racjonale zarządzanie przychodami i wydatkami sprawi, że będziesz mieć nieograniczoną kontrolę nad swoimi finansami, a co najważniejsze, co miesiąc będziesz w stanie odłożyć pewną kwotę pieniędzy.

Źródeł oszczędzania w codziennym życiu jest wiele. Oszczędności szukaj w domu, na zakupach, a przekonasz się, ile pieniędzy miesięcznie jesteś w stanie odłożyć. Nie masz pomysłu na oszczędzanie? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i postaraj się wcielić je w życie.

Oszczędzanie w domu

W domu możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, wodę i gaz. Wystarczy, że zmienisz swoje dotychczasowe złe nawyki i zastosujesz się do naszych rad.

Chcąc obniżyć rachunki za prąd musisz pamiętać o każdorazowym wyłączaniu wszystkich sprzętów elektronicznych, do których zaliczyć można telewizor, komputer, czy drukarkę w momencie, kiedy z nich nie korzystasz. Ich odłączenie od zasilania to nie tylko kwestia oszczędności, ale również bezpieczeństwa, bowiem w momencie burzy podłączone do prądu urządzenia są narażone na uszkodzenia spowodowane spięciem elektrycznym.

Oszczędzać możesz także na energii wykorzystywanej do oświetlenia Twojego lokum. Wykorzystuj światło dzienne tak długo jak to tylko możliwe, a sztuczne światło w domu wyłączaj za każdym razem, kiedy jest zbędne. Zamień tradycyjne żarówki na ich energooszczędne odpowiedniki. Pomimo wyższej ceny, cechują się one dłuższą żywotnością oraz niższym zużyciem energii.

Warto również rozważyć wymianę starego sprzętu AGD na nowy o wyższej klasie energetycznej – A+, A++ lub A+++.

Oszczędzanie na zakupach

Najwięcej wydajemy, kiedy jesteśmy na zakupach. Wędrując wśród sklepowych półek, często w naszym koszyku lądują produkty, których wcale nie zamierzaliśmy kupić. Rozwiązaniem tego problemu jest lista zakupów. Sporządź ją przed wyjściem do sklepu, na podstawie stanu zapasów i tego, co masz w lodówce. Kupuj tylko te produkty, które jesteś w stanie spożyć. Jeżeli ciężko jest Ci się oprzeć wszelkim promocjom, rozważ opcję zakupów przez Internet. Jest to rozwiązanie nie tylko oszczędniejsze, ale również niezwykle wygodne, ponieważ zakupy dostarczane są pod same drzwi.

W przypadku zakupów odzieżowych warto wybrać się do sklepu na początku roku kalendarzowego oraz w okresie wakacyjnym, bowiem są to dwa okresy największych wyprzedaży. Co więcej, odwiedzanie sklepów z używaną odzieżą (second hands), może okazać się oszczędną formą na zdobycie unikalnych kreacji. Aby zaoszczędzić na zakupach, możesz także zorganizować wśród znajomych tzw. swap, czyli bezgotówkową wymianę garderoby.

Oszczędzanie na przyjemnościach

Jak się okazuje można również oszczędzać na rozrywce i drobnych przyjemnościach. Planując swój comiesięczny budżet, przeznacz pewną sumę pieniędzy, którą będziesz mógł wydać w danym okresie. Dodatkowo możesz poszukać zamienników Twoich ulubionych aktywności. Lubisz sport i co miesiąc kupujesz karnet na siłownię, którego nie jesteś w stanie w pełni wykorzystać? Kup odpowiednie buty i zacznij biegać. Jesteś fanem filmów? Zamiast do kina, wybierz się do wypożyczalni DVD. W przerwie na lunch codziennie wychodzisz na obiad do kantyny lub do restauracji? Zacznij przygotowywać posiłki w domu, które będziesz mógł zabrać ze sobą do pracy.

Przygotuj budżet

Podstawą do regularnego oszczędzania jest skrupulatnie przygotowany budżet. Uwzględnij w nim swoje przychody, a także wydatki z zeszłego okresu. Zaplanuj swoje wydatki na nadchodzący miesiąc, biorąc pod uwagę opłaty stałe oraz sumę, którą zamierzasz zaoszczędzić. Staraj się przestrzegać wszystkich zaplanowanych punktów budżetu. Ułatwieniem, które może pomóc Ci w opracowywaniu kolejnego planu finansowego jest zbieranie wszystkich paragonów i rachunków.