box

Wyprawka pierwszoklasisty od A do Z

Pierwszy września zbliża się wielkimi krokami, czas więc pomyśleć o wyprawce szkolnej. Jeśli mamy w domu świeżo upieczonego pierwszoklasistę, konieczne będą większe oraz dobrze przemyślane zakupy. Oto kilka rad, jak wybierać poszczególne artykuły, z których składa się wyprawka szkolna.


Plecak czy tornister?

Pojęcia te do niedawna często były traktowane zamiennie. Dziś jednak mamy do wyboru usztywniane tornistry, niekiedy z stelażem i kółkami, oraz miękkie plecaki. Który lepiej sprawdzi się w przypadku pierwszoklasisty? Warto pamiętać, że kręgosłup dziecka jest elastyczny i podatny na skrzywienia. Każda pomoc w utrzymaniu jego prawidłowej pozycji jest bezcenna. Dlatego dobrym wyjściem będzie zakup usztywnianego tornistra. Nie musi posiadać kółek, jednak najważniejsze, by był wygodny dla młodego ucznia. Zabierzmy dziecko na zakupy, aby przymierzyło tornister, sprawdźmy, czy szelki są regulowane oraz czy nie jest za ciężki – musi przecież pomieścić podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne, które często lekkie nie są.

Piórnik

Wybór piórników jest ogromny i na pierwszy rzut oka trudno zdecydować się na konkretny model. Przed zakupami warto więc określić, jakie cechy powinien posiadać. Piórnik w formie tuby lub saszetki dobrze jest zostawić na późniejsze lata nauki, kiedy nie jest już potrzebna tak duża ilość różnorodnych przyborów. Dla pierwszoklasisty sprawdzi się piórnik rozkładany z przegródkami. Dzięki temu łatwiej utrzymać w nim porządek, żadna kredka się nie zgubi, a wzorów jest na tyle dużo, że każdy uczeń znajdzie coś dla siebie.

Krok po kroku

Kompletowanie poszczególnych elementów wyprawki szkolnej jest sporym przedsięwzięciem, a w ferworze zakupów łatwo któryś pominąć. Dlatego warto przygotować sobie plan działania, a przede wszystkim listę zakupów. Zorientujmy się, czy szkoła jej nie udostępnia – jeżeli nie, stwórzmy ją samodzielnie. Następnie zaplanujmy wydatki tak, by wystarczyło nam pieniędzy na całe zakupy. W tym celu dobrym ruchem jest sprawdzenie ofert kilku sklepów, by zorientować się, ile możemy zaoszczędzić.

Kompletując wyprawkę szkolną dla pierwszoklasisty, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Nietoksyczne kredki i farby, wygodny tornister, zeszyty w miękkich okładkach, a wszystko z podobiznami ulubionych bohaterów dziecka – z takim ekwipunkiem nasza pociecha chętnie zasiądzie w szkolnej ławie.