dom

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Własny dom to marzenie wielu z nas. Gdy zaczynamy je spełniać, często skupiamy się na wyglądzie elewacji, wyposażeniu wnętrza i problemach technicznych, nie przywiązując wagi do detali. Jednym z bardzo ważnych (a czasem niedocenianych) elementów są drzwi wejściowe. Powinny chronić przed warunkami atmosferycznymi, zapewniać domownikom maksimum prywatności oraz bezpieczeństwa i reprezentacyjnie wyglądać. Na czym warto się skupić przy ich wyborze?

Wymiary

Zanim drzwi staną na swoim miejscu, potrzebne będą dokładne wymiary istniejącej luki. Dzięki temu dowiemy się, jaki model wybrać w sklepie, by idealnie pasował do wnęki i unikniemy kłopotów z przycinaniem za dużych drzwi lub wymianą zbyt małych. Warto wiedzieć, że minimalna wysokość drzwi to 201 cm (umożliwiające użytkownikom o każdym wzroście swobodne przechodzenie), a szerokość – 90 cm (ułatwiająca wnoszenie mebli do wnętrza domu).

Izolacja termiczna i akustyczna

Drzwi wejściowe powinny chronić nas przed deszczem, wiatrem i mrozem oraz utrzymywać we wnętrzu domu przyjemne ciepło. Dlatego przed zakupem warto zorientować się, jakie parametry oraz izolacje posiada wybrany przez nas model. Niektóre posiadają płyty wodoodporne zapobiegające przemoknięciu drzwi. Dobrze izolowane drzwi mogą pochwalić się też idealnym współczynnikiem zachowania ciepła  – zwykle jest to wartość około 2W/m2K. Warto sprawdzić, czy warstwa chroniąca jest zastosowana na całej powierzchni drzwi.

Istotna jest również izolacja akustyczna. Tutaj dobrym ruchem jest wybranie drzwi o jak najwyższym współczynniku (np. 30 dB). Zwróćmy uwagę na ilość elementów tłumiących dźwięki z zewnątrz – uszczelek, taśm.

Bezpieczeństwo

Najważniejszą funkcją drzwi wejściowych jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa. Powinny więc skutecznie stawiać opór wszelkim nieproszonym gościom. Warto zwrócić uwagę na wykonanie i ilość zamków i zasuw – skuteczny jest wielopunktowy rygiel, solidne zawiasy, zamki patentowe oraz zastosowanie centralnego klucza. Dodatkowym zabezpieczeniem jest metalowy panel (najlepiej o grubości 1,5 do 2 cm), a także drzwi wykonane ze wzmacnianego w narożach PCV. Dzięki temu stają się one ciężkie i solidne, co znacznie utrudnia złodziejom ich sforsowanie.

Wrażenia estetyczne

Amerykańskie przysłowie mówi, że drzwi wejściowe są najważniejszym aspektem domu – każdy gość musi przez nie przejść. Warto więc zadbać również o ich estetykę, jak najlepiej skomponować ją z wyglądem elewacji, ram okiennych oraz wnętrza.

Kupno drzwi wejściowych to inwestycja na lata. Dobrym ruchem jest więc wybór modelu wysokiej jakości, który nie tylko przetrwa nasz zmienny klimat i różnice temperatur, ale również swoim wyglądem będzie nas cieszył przez długi czas.