centrum finansowe

Warszawa jako globalne centrum finansowe – jak wypada w rankingu?

Jak co roku, również w 2016 roku opublikowany został ranking Globalnych Centrów Finansowych. Jest on układany na podstawie Indeksu o tej samej nazwie. Miastem z Europy Środkowo-Wschodniej, które najlepiej wypadło jako międzynarodowe centrum finansowe, jest Warszawa.

Amerykańska dominacja

Niewątpliwie, w tegorocznym rankingu zdecydowanie dominują miasta amerykańskie. Nie jest to absolutnie żadnym zaskoczeniem, gdyż dzieje się tak praktycznie każdego roku. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się aż cztery amerykańskie miasta. Są to Nowy Jork, San Francisco, Boston i Chicago. Warto jednak zauważyć, że zwycięzcą rankingu okazało się w tym roku miasto spoza Stanów Zjednoczonych.

Najlepsze centrum finansowe? Lider z Wysp Brytyjskich

Pierwsze miejsce w rankingu 2016 z niewielką przewagą nad drugim w zestawieniu Nowym Jorkiem zajął Londyn. Stolica Anglii została uznana za najlepsze centrum finansowe na świecie, jednakże eksperci wskazują, że już niedługo może ona oddać fotel lidera. Przewidywane są przetasowania w czołówce rankingu przede wszystkim ze względu na zbliżające się wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie może ono pozostać bez wpływu na to, za jakiego rodzaju centrum finansowe będzie uznawany Londyn w przyszłości.

Jak wypadła Warszawa?

Stolica Polski nie uplasowała się w czołówce rankingu, jednakże jej wynik i tak jest bardzo satysfakcjonujący. Warszawa awansowała w rankingu uzyskując najlepszy wynik ze wszystkich miast leżących w Europie Wschodniej, ale także i w Azji Środkowej. W poprzednim rankingu, w tych rejonach dominował Stambuł.

Warto zauważyć, że generalnie miasta Europy Wschodniej zanotowały bardzo dobre wyniki. Na uwagę zasługuje szczególnie ogromny wręcz awans w rankingu stolicy Estonii oraz stolicy Łotwy. Zarówno Tallin jak i Ryga podobnie jak Warszawa wyprzedziły w rankingu Stambuł, co niewątpliwie jest ich dużym sukcesem.

Nie da się nie zauważyć szybkiego rozwoju Europy Wschodniej, która powoli po latach zastoju dogania kraje Europy Zachodniej. Niewątpliwie powinno nas to cieszyć, gdyż wraz z Europą Wschodnią rozwija się również Warszawa, która każdego roku staje się coraz bardziej atrakcyjnym miastem dla wszelkiego rodzaju inwestorów.