ustawa frankowa

Ustawa frankowa – jak brzmi nowa propozycja prezydenta?

Trwające długi czas obrady oraz praca najwybitniejszych ekspertów i profesorów nad ustawą frankową doprowadziły do stworzenia nowej propozycji pomocy dla frankowiczów. Jak oceniają eksperci, projekt i tak będzie musiał zostać poddany jeszcze poprawkom przed wejściem w życie.

Co o projekcie sądzą eksperci?

Zespół ekspertów, który pracował nad projektem ustawy frankowej, nie jest zgodny co do założeń, które zostały w nim przedstawione. Największe zastrzeżenia wzbudza fakt udzielania kredytów, które stają się zobowiązaniem dla kredytobiorców i pewnego rodzaju uwiązaniem z bankiem. Taka sytuacja kształtuje się przez to, że kredytobiorca odpowiada za to całym swoim majątkiem. Eksperci podkreślają, że warto byłoby pochylić się nad prawem bankowym i wprowadzić zmiany polegające na odróżnieniu zabezpieczenia majątkowego od nieruchomości.

Ustawa frankowa – jaka będzie decyzja Sejmu?

Z pewnością posłowie muszą wywiązać się z obietnic kampanii wyborczych. Niewątpliwie działania prezydenta będą polegały na tym, żeby ustawa frankowa nie zaszkodziła gospodarce polskiej. To bardzo mądre rozwiązanie i w takim kierunku powinny działania zmierzać. Najlepszym rozwiązaniem obecnej sytuacji byłoby oddanie spreadów i oddanie mieszkania w zamian za umorzenie kredytu – działania projektu na pewno nie mogą zmierzać do przewalutowania kredytu, bo będzie to nierozsądne.

Eksperci powątpiewają w wiarygodność Komisji Nadzoru Finansowego, twierdząc, że jej działania są mało skuteczne w kwestii przewalutowania kredytów przez banki na zasadach korzystnych dla kredytobiorców.

Najprawdopodobniej jeszcze 2 lub 3 lata miną, zanim banki i kredytobiorcy uzyskają jednolite orzecznictwa dotyczące ustawy frankowej. W chwili obecnej nie wiemy, czy sądy wzięły pod uwagę wszystkie aspekty dotyczące ustawy. Dopiero za jakiś czas będzie widoczne stanowisko sądów, które powinno być już ujednolicone i przedstawione bankom oraz klientom.