dandelion

Testy alergiczne wiosna się zaczyna – czy warto

Wiosna jest jedną z najprzyjemniejszych pór roku. Pierwsze cieplejsze promienie słońca, wyższe temperatury i widok natury budzącej się do życia. Tak, wszyscy powinniśmy cieszyć się tą piękną porą roku, jednak jest grupa osób, która w pewnym stopniu nie podziela tej euforii, są nimi alergicy. Głównie przez kwitnące drzewa i krzewy, a także trawy i zboża alergicy zmagają się z przykrymi objawami alergii, która potrafi odebrać radość z wiosny.

Jakie są objawy alergii

Gdy zaczynają kwitnąć pierwsze rośliny, alergicy mogą zauważyć objawy uczulenia, jak katar sienny, kichanie, przekrwienie śluzówki nosa, suchy kaszel, drapiące gardło czy nawet bóle głowy. Takie objawy, często mylone z przeziębieniem, potrafią mocno dokuczyć i odebrać radość ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Najintensywniej skutki alergii odczuwamy w marcu, kiedy rozkwitają olsza i leszczyna, kwietniu, gdy najbardziej dokucza nam kwitnąca brzoza i maju, kiedy kwitnie sosna, szczaw, pokrzywa, babka oraz wszelkiego rodzaju trawy. Nie można zapomnieć również o zarodnikach pleśni, które dokuczają alergikom już od marca, ale to właśnie w maju ich działanie jest najbardziej uciążliwe.

Jak radzić sobie z alergią

W aptekach dostępnych jest wiele środków, które pomagają zminimalizować przykre skutki alergii, niestety ich działanie bardzo często objawia się również zmęczeniem i sennością. Z nosa cieknie nieco mniej, nasze oczy już mniej załzawione i podrażnione zaczynają lepiej funkcjonować, również liczba kichnięć na minutę się zmniejsza, ale za to czujemy się bardziej senni i spowolnieni.  W trudnym czasie pylenia i rozkwitu roślin, możemy pomóc sobie również prysznicem i obmywaniem twarzy wodą, by usunąć pyłki, które są powodem naszych dolegliwości. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ale niestety krótkotrwałe.

Na czym polegają testy alergiczne

Leki dostępne w aptekach nie zwalczają alergii, a jedynie łagodzą jej objawy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u alergologa, który może wykonać testy na alergię. Najlepiej wykonać je przed nadejściem wiosny lub na samym jej początku. Pozwalają one precyzyjnie określić, na jakie alergeny jesteśmy uczuleni i dzięki temu dobrać odpowiednie leki łagodzące objawy lub zastosować odczulanie.

Jak wykonuje się testy

Jest kilka sposobów wykonywania testów alergicznych. Najpopularniejsze są na pewno testy skórne, które polegają na naniesieniu kropli z alergenem na skórę pleców lub przedramienia i niewielkim nakłuciu tego miejsca. Dzięki temu alergen przedostaje się do organizmu i jeśli po około 15 minutach następuje reakcja w postaci bąbla, jak po ukąszeniu komara, oznacza to, że na ten alergen jesteśmy uczuleni. Kolejny sposób to testy z krwi, które wykonywane są częściej u małych dzieci. Test polega na pobraniu krwi tradycyjnymi metodami i zbadaniu jej pod kątem poziomu przeciwciał.

Gdy jednak obie metody nie odpowiedzą nam na pytanie, który alergen powoduje przykre dolegliwości, trzeba wykonać testy prowokacyjne. Polegają one na doustnym, donosowym lub dooskrzelowym podaniu konkretnego alergenu. Gdy już wykonamy testy i poznamy przyczynę naszych alergicznych problemów, możemy skorzystać ze szczepionek odczulających, jednak trzeba je przyjąć przed okresem pylenia, czyli przed nadejściem wiosny. Jeśli rozpoczniesz terapię odpowiednio wcześnie i zakończysz ją przed nadejściem wiosny, będziesz już dobrze przygotowany na działanie pyłków. Objawy uczulenia będą zminimalizowane lub zupełnie ustaną.

Czy warto robić testy alergiczne

Testy alergiczne są bardzo ważne i na pewno warto je przeprowadzić, ponieważ pozwolą ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednią drogę leczenia. To pierwszy krok do walki z alergią, ponieważ by skutecznie jej zapobiegać trzeba najpierw poznać jej źródło. Leki dostępne w aptekach nie rozwiązują wszystkich dolegliwości alergików, jedynie odczulanie może dać skuteczny i długotrwały efekt, jednak by skorzystać ze szczepionek, trzeba najpierw wykonać testy.

Jeśli więc męczy cię alergia i odbiera całą radość z nadejścia wiosny, pomyśl o wykonaniu testów alergicznych i nie pozwól, by pyłki popsuły ci te piękne wiosenne dni.

Jedna uwaga do wpisu “Testy alergiczne wiosna się zaczyna – czy warto

Możliwość komentowania jest wyłączona.