święto pracy

Święto Pracy – jaka jest jego historia?

1 maja to dla większości z nas dzień wolny – ale czy pamiętamy, dlaczego? Skąd wzięło się obchodzone wtedy Święto Pracy, któremu obecnie możemy zawdzięczać długą majówkę?

Co roku 1 maja w wielu miejscach na świecie obchodzone jest Święto Pracy. Jest ono bardzo popularne także w naszym kraju. Jaka jest zatem jego geneza? Czy kiedyś

Święto Pracy w Polsce

Święto Pracy, inaczej nazywane także Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy lub też po prostu 1 maja, jest świętem obchodzonym w naszym kraju już od 1890 roku. To właśnie wtedy odbyły się pierwsze obchody, które często były organizowane wbrew woli ówczesnych zaborców Polski. W trakcie tego święta 1 maja 1905 roku odbyły się nawet masowe starcia ludności z policja, jak i również z carskim wojskiem.

Po zakończeniu wojny w 1945 roku wspomniane święto zostało mianowane świętem państwowym, wolnym od pracy. W latach 80. święto pracy było jednym z najważniejszych świąt ówczesnego ustroju. Pochody pierwszomajowe charakteryzowały się olbrzymim rozmachem – składały się na nie defilady, marsze i przemówienia władz. Obecnie jest ono mniej hucznie obchodzone, jednak wciąż wielu ludzi o nim pamięta. Zatem jaka była geneza tego święta w innych częściach świata?

Geneza Święta Pracy

Tak naprawdę swoje początki Święto Pracy miało w Chicago. Pod koniec XIX wieku wielu robotników pracowało w złych warunkach. Ponadto ich praca trwała wiele godzin – często zdarzało się, że praca nawet do dwunastu godzin na dobę była powszechnym standardem. Z tego powodu coraz więcej osób się buntowało. Aż w końcu postanowiono zorganizować demonstrację, której głównym celem była redukcja czasu pracy do 8 godzin. Jej termin miał przypadać właśnie na 1 maja.

Pochód przeszedł bez żadnego rozlewu krwi, jednak pod koniec demonstracji, mimo zapewnień o jej pokojowym nastawieniu, manifestanci zostali zaatakowani przez policję. W wyniku tych wydarzeń dużo osób zostało rannych – wielu robotników poniosło śmierć. Święto 1 maja zostało ustanowione, aby upamiętnić robotników poległych w walce i docenić złożoną przez nich ofiarę.

zdjęcie: Ardfern