abonament RTV

Sposób na abonament RTV, czyli do czego posłuży PIT

Pojawiają się coraz to nowsze pomysły na rozwiązanie, które sprawi, że Polacy zaczną opłacać abonament RTV. Po ostatniej propozycji dołączenia opłat do rachunku za prąd, obecnie mówi się o uwzględnieniu ich przy rozliczeniu podatku PIT.

Rząd wciąż nie wie w jaki sposób można poprawić ściągalność abonamentu RTV. W chwili obecnej wynosi ona zaledwie 8%. Pomysł na rozwiązanie tego problemu w ostatnim czasie zgłosił szef KRRiT – Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Za jego sprawą powróciła bowiem koncepcja, aby abonament RTV połączyć z podatkiem dochodowym PIT. Taka propozycja pojawiła się wprawdzie już kilka lat temu, ale jak dotąd nie zdążyła wejść w życie.

Abonament RTV – jak będą ściągane opłaty?

Podstawowym założeniem takiego rozwiązania jest fakt, że opłacenia abonamentu RTV nie mogłaby zaniechać żadna pracująca osoba. Opłata w wysokości 10 złotych miesięcznie byłaby doliczana do płaconej co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy. Jak dotąd jest on płacony za każdego pracownika przez pracodawcę, zresztą podobnie jak składka ZUS.

Pomysł ten wydaje się być bardzo realny, zwłaszcza, że w ostatnim czasie pojawiły się także plany stworzenia tzw. superpodatku – połączenia ze sobą rozliczenia PIT oraz składek emerytalnych i zdrowotnych. W takiej sytuacji opłata za abonament RTV byłaby kolejnym składnikiem tego podatku. Musieli by ją płacić wszyscy pracujący obywatele kraju.

Komu potrzebny jest abonament RTV?

Jak dotąd temat abonamentu RTV był dla polityków zawsze tematem dość trudnym i drażliwym. Okazuje się bowiem, że jest to jedno z głównych źródeł finansowania mediów publicznych (zasila on aż 30% budżetu Telewizji Polskiej). Tymczasem jego ściągalność jest wciąż bardzo niska i wynosi zaledwie około 8%. Dlatego też, bez względu na sposób ściągania abonamentu RTV, politycy chcą, aby obowiązek jego płacenia wynikał z zasady domniemania.

Prezes TVP Jacek Kurski jest zdania, iż abonament RTV powinno opłacać każde polskie gospodarstwo domowe. Można uniezależnić powstawanie obowiązku płacenia opłaty abonamentowej od aktu rejestracji odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Prezes przygotowuje w chwili obecnej specjalny dokument mający na celu uszczelnienie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji. Powinno się więc wyjaśnić w najbliższym czasie, co dalej będzie z abonamentem RTV.