skutki 500+

Skutki 500+ – czy program wpływa negatywnie na Polaków?

Program 500+ – który od roku budzi dużo kontrowersji, ale też duże zainteresowanie – to, jak się okazuje, nie tylko wsparcie finansowe dla rodzin. Skutki 500+ mają również wymiar socjologiczny, skutecznie zmieniając obraz pomocy społecznej w oczach Polaków.

Program rządowy 500+ zmienił stosunek Polaków do zasiłków socjalnych przyznawanych przez państwo – coraz więcej osób uważa, iż państwowe wsparcie nie jest już wstydliwą i upokarzającą jałmużną. Zdaniem dużej grupy dla dodatkowych kilkuset złotych warto także rzucić kiepską i mało płatną pracę. Skutki 500+ są już bardzo widoczne – według prognoz Polacy dostaną ze wsparcia socjalnego ponad miliard złotych więcej niż zakładały rządowe przewidywania.

Według oficjalnych założeń budżetowych różnorodne zasiłki rodzinne miały co miesiąc kosztować państwo około 1,9 miliona złotych, a tymczasem – ze względu na 500+ – ich kwota nie spada poniżej 2,2 miliona złotych. Oznacza to, iż po zasiłki zgłasza się coraz większa liczba rodzin, która w przyszłym roku może jeszcze wzrosnąć.

Zmiana podejścia Polaków

Według wielu ekspertów skutki 500+ mogą być bardzo kosztowne – przede wszystkim dlatego, iż wielu Polaków (którzy dotychczas nie mieli nic wspólnego z pomocą społeczną) przekonało się, że mogą zgłosić się po zasiłek, który jest wypłacany bez względu na dochody. Pobieranie pieniędzy z programu 500+ nie stygmatyzuje. Świadczenie jest przyznawane bez względu na dodatkowe okoliczności, a dodatkowo pobierają je wszyscy, którym się należy. Wzięcie takiego zasiłku nie jest zatem wstydliwe i upokarzające.

Co warte podkreślenia – pieniądze z programu 500+ nie są wliczane do dochodu. Oznacza to, że nie mają wpływu na ubieganie się o pozostałe zasiłki. To z kolei powoduje, że pula pieniędzy państwowych przeznaczanych na pomoc społeczną jest jeszcze większa.

Skutki 500+ a rynek pracy

Ważną kwestią jest to, iż skutki 500+ mogą też być odczuwalne dla rynku pracy – badania pokazują, iż wiele kobiet woli zrezygnować z pracy (zwłaszcza przy niskich zarobkach).

Obliczenia ekonomiczne są proste – nisko płatna praca może się nie opłacać. Przy małych dochodach możliwe jest uzyskanie nie tylko kwoty 500 zł już na pierwsze dziecko (a nie tylko na drugie i kolejne), ale także wystąpienie o dodatkową zapomogę rodzinną.

Wydatki na program 500+

Według rządowych planów, kwota przeznaczona na wydatki socjalne sięgnie w przyszłym roku niemal 41 miliardów złotych. Jednak nikt nie ma wątpliwości, iż w praktyce będzie to dużo więcej. A jeżeli pogorszą się wyniki ekonomiczne, mogą wystąpić problemy z zapewnieniem odpowiednich środków finansowych. Oznacza to, iż zasady wielu programów – w tym 500+ – mogą ulec zmianie.

2 uwagi do wpisu “Skutki 500+ – czy program wpływa negatywnie na Polaków?

  1. Realne skutki wprowadzenia programu 500+ będą widoczne za jakiś czas. Przyszłość zweryfikuje czy było to słuszne rozwiązanie.

  2. Tylko pytanie zasadnicze jest czy faktycznie program 500+ wpłynie na zwiększenie dzietności wśród Polaków, bo takie jest główne założenie programu. A obecnie jest to wyłącznie program socjalno-konsumpcyjny. Chociaż i w przypadku wydatków konsumpcyjnych, efekt nie jest, aż tak oszałamiający jak się spodziewali jego twórcy. Moim zdaniem 500+ powinno obowiązywać tylko i wyłącznie te rodziny, a właściwie te kobiety, które urodzą dzieci już po wprowadzeniu programu w życie. Pomoc dla rodzin z dziećmi powinna być rozwiązania w inny sposób i zdecydowanie mniej kosztowny. Funkcjonuje już karta dużej rodziny, może wystarczyłoby to nieznacznie zmodyfikować i rozszerzyć jej funkcjonalność.

Możliwość komentowania jest wyłączona.