zakładanie działalności

Ranking krajów przyjaznych biznesowi a zakładanie działalności w Polsce

W rankingu oceniającym przyjazność kraju względem biznesu, Polska zajęła dość wysokie, dwudzieste czwarte miejsce. Może się wydawać, że Polska w rankingu awansowała, jednakże to złudne wrażenie. W praktyce dostała ona negatywne oceny aż w pięciu na dziesięć kategorii.

Doing Business 2017 to ranking państw pod kątem przyjazności biznesowi. Przygotowuje go Bank Światowy. Ranking ma za zadanie ocenić czy procedury i regulacje związane z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa są przychylne, a jeśli tak, to jak bardzo. W rankingu ocenianych jest sto dziewięćdziesiąt państw.

Mimo dość dobrej pozycji Polski w tegorocznej edycji rankingu, nie da się jednak ukryć, że nasz kraj raczej nie jest uważany za idealne miejsce do rozwoju swojego własnego biznesu. Wciąż daleko mu do innych krajów w obszarze europejskim.

Pozycja Polski w rankingu

Choć co do zasady Polska awansowała w rankingu, w praktyce możemy zaobserwować spadki w punktacji. Nasz kraj stracił w kategoriach: „Zakładanie działalności”, „Płacenie podatków”, „Ochrona inwestorów”. Wydaje się, że najlepiej leży nam handel zagraniczny. Wciąż plasujemy się w tej kategorii na pierwszym miejscu na świecie. Nie spadliśmy również z pięćdziesiątej pozycji w obszarze egzekwowania umów.

Co jest najsłabszą stroną Polski?

Zdecydowanie najsłabszą stroną Polski są podatki i formalności z nimi związane. Obsługa podatkowa w naszym kraju wymaga ogromu pracy. Zdarza się, że trzeba na nią przeznaczyć aż jedenaście dni w roku. Obowiązku podatkowe stanowią ponad czterdzieści procent zysków całej firmy. Dla porównania, w Katarze oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czas ten wynosi zaledwie czterdzieści godzin, a część, którą należy oddać w formie podatków, to mniej niż szesnaście procent.

Gdzie zakładanie działalności się opłaca?

Wg aktualnego rankingu, najlepiej jest założyć działalność gospodarczą w Nowej Zelandii. Okazała się być ona lepsza nawet od Singapuru, który do tej pory był liderem rankingów. Wyżej od Polski oceniane są również Malezja, Tajwan, Gruzja, Islandia oraz Kanada. Często właśnie do tych państw przenoszą się polskie firmy.