samochod

Jak przygotować samochód na jesień

Jesienne warunki pogodowe mogą dać się we znaki, nie tylko kierowcom, ale również ich pojazdom. To już ostatni moment, by zadbać o swoje auto i odpowiednio dostosować je do zbliżających się jesiennych warunków pogodowych. Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć przygotowując samochód na jesień.

Sprawne wycieraczki

Żeby jesienne deszcze nie przeszkodziły podczas podróży samochodem, już dziś sprawdź, w jakim stanie są twoje wycieraczki. To bardzo ważne, by były czyste, a tworzywa z których są wykonane w dobrym stanie. Brudne wycieraczki, które dodatkowo będą już mocno zużyte, nie zapewnią ci właściwej widoczności, nawet przy drobnym jesiennym deszczu. Jazda z zabrudzonymi i niesprawnymi wycieraczkami podczas jesiennej ulewy jest już dużym niebezpieczeństwem. Zadbaj więc o wycieraczki swojego samochodu, sprawdź czy są całkowicie sprawne, nie zużyte i dobrze wyczyszczone.

Właściwa głębokość bieżnika w oponach

Wielu kierowców dopiero przy pierwszych opadach śniegu zaczyna interesować się stanem ogumienia opon swojego samochodu i wymienia opony na zimowe. Jesienią wielu zapomina o sprawdzeniu stanu opon i głębokości bieżnika. To duży błąd, zwłaszcza że jesienią jeździmy częściej po mokrej i śliskiej od liści nawierzchni. Niewłaściwy stan opon może przyczynić się do poślizgu i utraty kontroli nad pojazdem. Tak zwane „łyse opony” nie poradzą sobie z jesiennymi warunkami na drodze, dlatego już dziś sprawdź, czy ogumienie twojego samochodu jest w dobrym stanie.

Sprawne i właściwie ustawione światła

Pamiętaj, że jesienią zmrok zapada znacznie szybciej, a jazda przy słabej widoczności bez sprawnych i właściwie ustawionych świateł jest bardzo niebezpieczna. Nie wystarczy, że twoje światła będą działały, jeśli ich ustawienie będzie nieprawidłowe, ich światło zamiast oświetlać drogę tobie, może oślepiać innych kierowców. Przez to ty będziesz miał ograniczoną widoczność, a kierowcy jadący z naprzeciwka utrudnioną jazdę. Nie trać czasu i już dziś wybierz się do stacji diagnostycznej, by sprawdzić, czy twoje światła są odpowiednio przygotowane na jesienną jazdę.

Skontroluj uszczelki

Jesienna pogoda może spowodować, że w twoim samochodzie pojawi się wilgoć. Powodem tego mogą być nieszczelne, uszkodzone uszczelki. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków jesiennej wilgoci, zadbaj o uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb. Należy je dokładnie umyć i zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Gruntowne sprzątanie

Przygotowując auto na jesień, przede wszystkim należy bardzo dokładnie umyć szyby i lusterka. Zabrudzona szyba może pogorszyć widoczność, znacznie utrudniając jazdę i zwiększając ryzyko wypadku. Również dobrze umyte lusterka są bardzo ważne i niezbędne podczas jazdy, zwłaszcza jesienią, gdy szybko zapada zmrok, a częste opady utrudniają widoczność.

To również dobry moment, by wyprać tapicerkę i zakonserwować skórzane obicia foteli. Odpowiednio zabezpieczyć należy również lakier samochodu. W tym celu po dokładnym umyciu i osuszeniu karoserii twojego auta, powinieneś pokryć je warstwą ochronną wosku samochodowego.

Tak przygotowane auto poradzi sobie z nadchodzącą jesienią i zmianami pogodowymi, które ze sobą przyniesie.