jak założyć konto bankowe

Polacy wciąż nieufni wobec banków

Wydawać by się mogło, że w erze mobilnych płatności oraz powszechnego dostępu do Internetu, bankowość elektroniczna będzie kwitła. Nic bardziej mylnego, bowiem aż 1/5 Polaków nie posiada nawet rachunku bankowego.

Opublikowany jakiś czas temu raport „Dlaczego warto korzystać z rachunków bankowych i płatności bezgotówkowych” przygotowany na zlecenie Narodowego Banku Polskiego zawiera zaskakujące dane. Zaskakujące, bowiem dziś – w erze Internetu oraz płatności bezgotówkowych – aż 22% Polaków nie posiada rachunku w banku. I choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu (w poprzedniej edycji raportu, wydanej w 2012 roku, brak ROR-u deklarowało 27% Polaków), sytuacja nie napawa optymizmem.

Dlaczego Polacy nie chcą zakładać kont bankowych?

Choć wiele osób doskonale wie, jak założyć konto bankowe, aż połowa nieposiadających swojego rachunku osób wskazuje brak potrzeby za główną przyczynę tego stanu. Część osób (25%) woli trzymać pieniądze w gotówce zamiast deponować je w banku, a inni (23%) deklarują brak posiadanych oszczędności.

Młodzi najbardziej stronią od kont bankowych

Wbrew pozorom, to nie osoby starsze unikają zakładania rachunków bankowych. Niemal co druga osoba w wieku od 17 do 24 lat nie posiada swojego rachunku bankowego. Za przyczynę tego stanu wskazują przede wszystkim brak dochodów, brak potrzeby płacenia rachunków (mieszkają najczęściej z rodzicami) lub brak posiadanych oszczędności. Z kolei w grupie wiekowej 35-44 lata rachunku nie ma jedynie 9% respondentów.

Liczba osób nie posiadających ROR-u rośnie z kolei wśród badanych powyżej 55 roku życia. Nie jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ osoby starsze częściej przywiązane są tradycyjnego oszczędzania „w skarpecie”, przelewy wykonują na poczcie, a bankowość internetowa nie jest dla nich kusząca, ponieważ nie zawsze osoby w tym wieku potrafią sprawnie posługiwać się komputerem.

Polacy nie są też wielkimi zwolennikami płacenia za pomocą kart płatniczych. Aż 80% respondentów wskazało gotówkę jako najczęściej stosowany rodzaj zapłaty za zakupy i usługi.