nowy dokument tożsamości

Nowy dokument tożsamości już niedługo – co nas czeka?

Co jakiś czas rządzący decydują się na modyfikację wzorów wydawanych obywatelom dokumentów. W niedługiej przyszłości najprawdopodobniej doczekamy się kolejnej zmiany – tym razem nowy dokument tożsamości ma pełnić więcej funkcji niż dotychczasowy dowód osobisty.

Dowód osobisty to najważniejszy dokument, jaki posiada każdy z nas. Jego zgubienie może nas naprawdę drogo kosztować, gdyż umożliwia chociażby wzięcie na nas kredytu czy pożyczki. Wyrobienie nowego wiąże się z długim czasem oczekiwania i różnorodnymi formalnościami. Z drugiej strony jest to jednak tylko karta z informacjami o nas. Nie posiada ona żadnych innych funkcji poza potwierdzaniem naszej tożsamości. Resort cyfryzacji, idąc z duchem czasu, chce jednak zrobić z dowodu coś więcej niż zwykłą kartę. Jakie mają plany i co na to posiadacze dokumentów?

Pomysły resortu

Resort cyfryzacji zaproponował dwa pomysły na bardziej funkcjonalne wykorzystanie dowodu osobistego. W pierwszej wersji, dowód miałby zostać wyposażony w dodatkową warstwę elektroniczną, która pozwoliłaby na zapisywanie dodatkowych informacji. To mogłoby znacznie przyspieszyć rozwój e-administracji. W drugiej wersji natomiast, dowód miałby być połączony z kartą płatniczą. To właśnie ta druga wersja jest bardziej preferowana przez rząd. Pozwoliłoby to chociażby na przelewanie na taką kartę pieniędzy z programu 500+.

Kopiowanie innych rozwiązań?

Chociaż to, co proponuje polski rząd, może wydawać się innowacyjne, taka forma funkcjonalnego dowodu osobistego istnieje już w innych krajach, przykładowo w Szwecji. Tamtejszy dowód wyposażony jest w chip, który spełni formę podpisu elektronicznego. Podpisane za pomocą niego dokumenty są tak samo wiążące jak te podpisane ręcznie. Taki klucz pozwala na potwierdzenie wszystkich nawiązanych umów i zmniejsza możliwość fałszerstw oraz modyfikacji. Dzięki temu wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Nowy dokument tożsamości: kiedy możemy się go spodziewać?

Choć wypowiedzi w Internecie pokazują, że taki funkcjonalny dowód ma wielu przeciwników, Polska już otrzymała wysoką dotację na jego realizację. Jest to kwota 297 mln złotych. Program musi zostać zrealizowany do końca marca 2019 roku. Warto pamiętać, że nie tak dawno dowód osobisty był już modyfikowany.